ایزوگام روف گاردن، در حقیقت همان ایزوگام پشت بام است که امروزه برای ساخت و ایجاد روف گاردن از آن استفاده می شود.با توجه به رشد شهرها و کمبود فضای سبز طبیعی، انسان ها به سمت فضاهای سبز مصنوعی در حال حرکت هستند. روف گاردن به عنوان یکی از مهمترین ارکان معماری پایدار شهری و معماری سبز، می تواند این نقش را به عهده بگیرد.

نکته همه در طراحی و اجرای روف گاردن، استفاده از عایق هایی است که در لایه های زیرین آن استفاده می شود. از این رو استفاده از ایزوگام برای جلوگیری و نشت نم و رطوبت بسیار حائز اهمیت بوده و جزء عایق کاری اولیه ساختمان محسوب می شود. با توجه به اینکه باغ و باغچه نیاز به آبیاری دارد، از این رو فرض کنید که یک باغچه روی پشت بام بدون عایق اولیه، چه آسیب هایی را به ساختمان وارد می کند.

در مرحله ایزولاسیون، برای جلوگیری از نشت آب به پشت بام از لایه عایق رطوبتی استفاده می شود که در زیر این لایه، ایزوگام پشت بام می تواند مانع نفوذ آب به پشت بام شود. در حقیقت لایه رطوبتی یک لایه ممبران ضد آب است که روی سقف قرار می گیرد.

مراحل اجرای بام سبز و عکس های پروژه روف گاردن ماهور 2 نیاوران تهران
بام سبز و روف گاردن تهران

اجرای ایزوگام روف گاردن

پشت بام ها بعد از اجرای سقف، باید شیب آن ها مشخص شود و بعد از مرحله خاک ریزی یا پوکه، نسبت به اجرای سیمان روی آنها اقدام  گردد. بعد از این مرحله ایزوگام در نظر گرفته می شود که برای این منظور از ایزوگام دو لایه استفاده می شود. بعد از این مرحله نوبت به عایق رطوبتی می رسد که وظیفه محافظت از بام و ایزوگام را به عهده دارد.

همچنین برای محکم کاری می توان روی ایزوگام از دو لایه قیرگونی به صورت ضربدری استفاده کرد تا هیچ درزی برای نشت آب وجود نداشته باشد. از طرفی می توان روی این لایه از ایزوگام طرح دار یا چمن مصنوعی استفاده کرد.

قیمت اجرای ایزوگام روف گاردن

قیمت اجرای ایزوگام روف گاردن به صورت متری محاسبه می شود. اگر ایزوگام شما طرح دار یا دو لایه باشد، هزینه هر متر مربع آن افزایش می یابد.

مراحل اجرای بام سبز و عکس های پروژه روف گاردن ماهور 2 نیاوران تهران
بام سبز و روف گاردن تهران

نحوه عایق کاری روف گاردن

برای اجرای روف گاردن باید دو مرحله انجام شود. در مرحله اول پس از طراحی و آماده سازی زیرساخت لازم، ایزولاسیون و زهکشی انجام می شود. مرحله دوم هم شامل سطوح بالاتر و تجیهزاتی مانند سایبان، کفپوش، آلاچیق، آبنما و … و ایجاد فضای سبز مورد نیاز است.

در مرحله ایزولاسیون و عایق کاری، تمامی تمهیدات لازم جهت عدم عبور آب به لایه های زیری روف گاردن فراهم می گردد. برای عایق کاری روف گاردن به صورت سنتی همان طور که قبلتر اشاره شد از قیر و گونی استفاده می شود. در سال های اخیر نسل جدیدی از ایزوگام با نام ایزوگام روف گاردن تولید شده است که به ایزوگام ضد ریشه معروف شده است که برای عایق کاری در روف گاردن ها مورد استفاده قرار می گیرد. این ایزوگام ها علاوه بر روف گاردن در پل ها و تونل ها و سایر پروژه های عمرانی مورد استفاده قرار می گیرد. خاصیت اصلی این ایزوگام ها این است که به راحتی روی بتن ها و سطوح سیمانی می چسبند.