اجرای روف گاردن

در این مقاله قصد داریم تا مراحل اجرای روف گاردن از صفر تا صد را برای شما توضیح دهیم.

اجرای روف گاردن تهران

روف گاردن چیست؟

روف گاردن یا بام سبز، به فضای سبز مصنوعی بالاتر از سطح زمین گفته می شود که بیشتر در پشت بام خانه ها استفاده می شود.

انواع روف گاردن

 • روف گاردن گسترده
 • روف گاردن فشرده یا متمرکز
 • روفه گاردن نیمه فشرده یا نیمه متمرکز
 • روف گاردن پرتابل مدولار یا پیش ساخته

قیمت روف گاردن

قیمت روف گاردن به مساحت آن، تجهیزات استفاده شده، مصالح استفاده شده، انتخاب و کاشت گیاهان و پارامتر های زیادی بر می گردد که در زیر در مورد جزئیات اجرای روف گاردن صحبت می کنیم تا ذهنیتی راجع به آنها پیدا کنید.

طراحی روف گاردن

در زمان طراحی روف گاردن، نقشه روف گاردن توسط تیم فنی آماده سازی می شود. این نقشه ها شامل نقشه اتوکد روف گاردن، نقشه معماری روف گاردن، نقشه های تاسیساتی روف گاردن، نقشه اجرایی روف گاردن، نفشه فازهای روف گاردن، هزینه کلی روف گاردن، هزینه اجرای روف گاردن و … می باشد.

در نقشه تاسیساتی روف گاردن در خصوص سیستم های آبرسانی، تخیله آب، زهکشی ساختمان دیتیل های لازم طراحی می شود. همچنین سیستم های مربوط به روشنایی و تاسیسات الکتریکی روف گاردن در نظر گرفته می شود.

طراحی نقشه روف گاردن باید توسط کارشناسان فنی آشنا به این حوزه انجام شود و هر شخص مهندس نقشه  کشی نمی تواند آن را طراحی کند.

در زمان طراحی جداول انتخاب و کاشت گیاهان روف گاردن به همراه هزینه های آن مشخص می شود و مکان مناسب هر گیاه در جزئیات نقشه معین می گردد. برای این منظور می توان از فلاورباکس روف گاردن در پشت بام استفاده کرد که نوع روف گاردن را می توان به صورت پرتابل مدولار یا پیش ساخته در نظر گرفت یا به صورت ترکیبی در نظر گرفت.

طراحی روف گاردن، به نوع روف گاردن از لحاظ ساختار و اجرای آن بر می گردد. روف گاردن از نظر ساختار به نوع گسترده، نیمه فشرده یا نیمه متمرکز، فشرده یا متمرکز تقسیم بندی می شود. همچنین روف گاردن از نظر اجرا به سیستم درجا، جعبه ای و صفحه ای تقسیم بندی می شود.

اجرای روف گاردن

اجرای روف گاردن شامل مراحلی است که برای نصب و اجرای لایه ها و اجزای روف گاردن انجام می شود. این مراحل برای هر نوع روف گاردن و بسته به مساحت و عمق آن، دارای ویژگی های متفاوتی است. نکته حائز اهمیت این است که باید ضوابط، استانداردها، آیین نامه ها، قوانین شهرداری و شرایط اجرای روف گاردن به درستی انجام شود تا از آسیب های احتمالی به پشت بام جلوگیری شود.

اجرای لایه های روف گاردن

 اجرای تاسیسات روف گاردن

پس از طراحی روف گاردن و تایید کارفرما، نوبت به اجرای تاسیسات روف گاردن می رسد. در این مرحله تمامی سیستم آبیاری و خروجی آب و لوله های آن اجرا می شود. سیستم آب و فاضلاب روف گاردن باید به درستی اجرا شود تا آب کافی به پشت بام برسد و از طرفی آب مازاد ناشی از آبیاری و بارندگی بتواند به راحتی خارج شود.

در ادامه باید سیم کشی های لازم جهت سیستم روشنایی و الکتریکی بام سبز در نظر گرفته شود تا پس از اجرای زیرسازی بتوان، تجهیزات برقی را در روف گاردن نصب کرد.

اجرای مقاوم سازی سازه پشت بام روف گاردن

برای مقاوم سازی پشت بام، باید ابتدا سازه آن مورد بررسی قرار گیرد تا در صورت لزوم تمهیدات لازم برای این موضوع در نظر گرفته شود.

اجرای ایزولاسیون روف گاردن

 اجرای ایزولاسیون و ایزوگام روف گاردن

در صورتی که پشت بام و سازه آن قدیمی باشد، بهتر است قبل از شروع هر اقدامی نسبت به ایزوگام و عایق بندی پشت بام ساختمان اقدام کنیم تا از هر گونه نشت آب به پشت بام جلوگیری کنیم. هر چند در مرحله فیلتراسیون این عمل انجام می شود اما بهتر است که پشت بام هم دارای مقاومت کافی برای این کار باشد.

کف سازی اجرای روف گاردن

اجرای شبکه بندی آهنی

زمانی که شیب بام مشخص شده و عملیات ایزولاسیون انجام شد، حال وقت آن است که شبکه بندی آهنی صورت گیرد. این شبکه ها برای نگهداری تاسیسات برقی و مکانیکی استفاده می شود و نقش مهمی در زیرسازی روف گاردن دارد. همچنین تمامی تجهیزات تخلیه و خروج آب از زیر این شبکه ها صورت می گیرد. برای این منظور از قوطی های آهنی 4*4 یا 4*8 استفاده می شود که نهایت فاصله آنها 30 تا 40 سانتی متر می باشد. ارتفاع شبکه آهنی از پشت بام هم نباید بیشتر از 35 سانتی متر و کمتر از 15 سانتی متر باشد.

اجرای عایق رطوبتی روف گاردن

مهمترین پاراکتر در طراحی و اجرای روف گاردن، توجه به عدم نشت آب به بام ساختمان و تخریب آن است. جلوگیری از رطوبت مهمترین فاکتور در اجرای روف گاردن می باشد. برای این منظور اجرای عایق رطوبتی روف گاردن به همراه شیب بندی و  تست نشت آب از اهمیت ویژه ای برخوردار است. شرکت ال گرین به عنوان تامین کننده متریال استاندارد روف گاردن در ایران، اقدام به تهیه برندهای معتبر جهانی در حوزه عایق رطوبتی روف گاردن کرده است تا هیچ گونه آسیبی در زمان اجرای روف گاردن به پشت بام وارد نشود.

نکات مهم در اجرای روف گاردن

اجرای لایه محافظ عایق رطوبتی روف گاردن

در تمامی مراحل اجرای روف گاردن، برای محافظت از لایه ها، از لایه های محافظ استفاده می شود. برای این منظور لایه محافظ عایق رطوبتی وظیفه محافظت از لایه عایق رطوبتی را در برابر آسیب های احتمالی به عهده دارد. این لایه بعد از لایه عایق رطوبتی و قبل از لایه ضد ریشه قرار می گیرد.

اجرای لایه ضد ریشه

هدف از این لایه، جلوگیری از رشد بیش از حد و آسیب های احتمالی گیاهان و درختان به سازه و بام ساختمان است. هر چند که گیاهان بام سبز و روف گاردن به صورت خاص انتخاب می شوند، اما گیاهان بعد از مدت زمان محدوده اقدام به ریشه دوانی کرده و ممکن است به لایه های زیرین منتقل شده و به بام آسیب برسانند.

اجرای لایه محافظ ضد ریشه

برای محافظت از لایه ضد ریشه، از لایه محافظ ضد ریشه استفاده می شود تا حجم و بار احتمالی لایه زهکش، موجب آسیب به این لایه نگردد.

اجرا و نصب لایه زهکش

لایه زهکش مسئولیت تخلیه و هدایت آبهای اضافی پشت بام را به عهده دارد تا از گندیدگی ریشه درختان و گیاهان جلوگیری کند. این لایه بعد از لایه ضد ریشه کار می شود و لایه مهمی در روف گاردن محسوب می شود.

به طور کلی لایه زهکش بین محیط کاشت و لایه محافظت در طراحی روف گاردن قرار می گیرد تا آب از هر نقطه از سیستم بام سبز، در سیستم زهکش به جریان در بیاید. پس می توان گفت که وظیفه اصلی این لایه امکان حرکت آب با استانداردهای لازم بر روی بام می‌باشد تا بتواند آب حاصل از آبیاری بام سبز و یا باران‌های فصلی به راحتی از روی بام خارج شوند.

 اما این آب از کجا در سیستم بام سبز باقی می ماند؟ در جواب می توان گفت که مقدار زیادی از آب سیستم روف گاردن در لایه پوشش گیاهی و محیط کشت باقی می ماند، اما همیشه مقدار زیادی آب وجود دارد که باید در سیستم بام سبز از طریق روش های زیر تخلیه گردد.

تعبیه حفره هایی روی این لایه موجب حفظ رطوبت در خاک بام سبز شده که همواره آب مورد نیاز گیاه در دسترس آن بوده و آب اضافی آن خارج می شود تا آسیبی به سیستم وارد نشود. همچنین این زهکش ها قابلیت استفاده در مکان های ناصاف را دارا می باشند که انعطاف پذیری این محصول را بالا می برد.

 این لایه مانند سفره های آب زیر زمینی برای گیاهان عمل می کند و بسته به اهداف ساخت و ساز، روش های متفاوتی برای زهکشی روف گاردن امروزه انجام شود. هدف تمامی این طراحی ها، تأمین جریان کافی آب از پشت بام در طی بارندگی و بعد از بارندگی است. معماری و طراحی لایه زهکشی باید قسمتی از آب برای رشد گیاهان را نگهداری کرده و آب مازاد را از سقف خارج کند.

اجرای لایه فیلتر خاک(فیلتراسیون)

برای جلوگیری از ریزش خاک به لایه زهکش و شسته شدن خاک گلدان ها از این لایه استفاده می شود. جنس این لایه از شن و ماسه یا فیلترهای ژئوتکستایل می باشد که باید به دقت در این لایه انجام شود.

اجرای خاک ریزی روف گاردن

خاک ریزی و کاشت باغچه ها

در این مرحله باید خاک مناسب روف گاردن به همراه کود دهی مناسب آن انجام شود. انتخاب بذر گل ها و گیاهان با توجه اقلیم آب و هوایی صورت می گیرد. چه بسا گیاهانی که با آب و هوای منطقه سازگاری ندارند، برای کشت در روف گاردن و بام سبز اصلا مناسب نیستند و برای این کار باید از دکتر گیاه شناس متخصص برای مشاوره استفاده کرد.

مواد اصلی بستر کشت معمولا خاک رس، ماسه و خاک برگ است. اینها مواد پایه یا مواد اصلی یک محیط کشت هستند اما بسته به اینکه بخواهیم وزن آنها را کم و زیاد کنیم می توانیم یک سری مواد دیگر را به آن اضافه کنیم. به عنوان مثال می توانیم از پوکه های معدنی، پوکه های صنعتی، پرلیت، کوکوپیت، شلتوک و ورمی کمپوست به عنوان مواد اضافی به خاک یا بستر کشت ما اضافه بشوند.

کف سازی و نصب تجهیزات مورد نیاز

در این مرحله باید کف سازی روف گاردن و نصب کفپوش ها صورت گیرد. همچنین باید آلاچیق، پرگولا، باربیکیو، آتشکده، نیمکت، نورپردازی، تجهیزات برقی، تجهیزات استخر، فلاورباکس ها و … طبق نقشه روف گاردن، در مکان درست خود قرار گیرند. همچنین در این فاز، سیستم های آبیاری هوشمند برای روف گاردن تعبیه می شود تا مشکلات آبیاری گیاهان با زمان بندی مناسب حل شود.

خاک مناسب اجرای روف گاردن

نکات مهم در اجرای روف گاردن

 • روف گاردن باعث ایجاد رطوبت می شود که اگر زیرسازی سقف و کف سازی روف گاردن مناسب نباشد، ممکن است که آسیب های جدی به ساختمان وارد کند که هزینه قابل توجهی از اجرا مربوط به لایه های عایق و محافظ است.
 • در روش پرتابل مدولار زیر سازی شامل ایزوگام، یک لایه ملات ماسه و سیمان و یا موزائیک است. در همین مدت نیز تا دو روز می بایست تست آب انجام گیرد. همچنین آب ساختمان و فشار آن برای رسیدن به طبقات بالاتر باید مورد بررسی قرار گیرد تا ظرفیت لازم برای این کار را داشته باشد. چرا که استفاده از تانکر یا محفظه های نگهدارنده آب به علت سنگینی اصلا مناسب نبوده و بهتر است از آبیاری قطره ای و آبیاری اتوماتیک استفاده شود.
 • نکته مهم دیگر این است که آیا نور خورشید به صورت مناسب به گیاهان روف گاردن و بام سبز برخورد می کند یا خیر که اگر سایه توسط ساختمان های مجاور ایجاد شده باشد باید در انتخاب پوشش گیاهی دقت کرد. از سوی دیگر ممکن است که پشت بام میزان گرمای زیادی را جذب کند یا اینکه نور خورشید مستقیما به آن بتابد که در این شرایط باید تمهیداتی جهت سایبان، آلاچیق، پرگولا و … اندیشید.
 • سیستم برق و کلید و پریزهایی که دسترسی برای سیستم روشنایی و برق رسانی را دارد از اهمیت ویژه ای برخورد است.
 • همچنین باید در روف گاردن، امکانی جهت انبار داری خرده ریزها و وسایل باغبانی در نظر گرفت.
 • حمل کردن مصالح ساختمانی و تجهیزات بام سبز و روف گاردن از پله ها، درهای ساختمان، آسانسور و راهروها نیازمند هماهنگی اولیه با مدیر ساختمان بوده و باید قبل از اجرا این مورد را مد نظر داشت تا از جرثقیل، بالابر و سایر امکانات جهت انتقال آنها استفاده کرد.
 • در هنگام نصب فلاور باکس ها باید دقت کرد که گلدان ها از لبه های بیرونی ساختمان آویزان نباشد و همچنین تجهیزاتی مانند آلاچیق، پرگولا، سایه بان، سرپناه و … به شکل ایمنی در جایشان محکم شوند تا در برابر وزش باد شدید، روف گاردن آسیب نبیند و ایمنی افراد را تامین کند.

شرکت اجرای روف گاردن

شرکت فنی و مهندسی ال گرین با توجه به دانش فنی و استانداردهای لازم در حوزه طراحی و اجرای روف گاردن تهران فعالیت می کند که این شرکت از متریال های استاندارد روف گاردن و بام سبز در طراحی و اجرای خود استفاده می کند. لذا پیشنهاد ما به شما این است که قبل از انتخاب مجری روف گاردن خود، از وجود استانداردهای لازم در حوزه کاری شرکت ها و گروه ها مطلع شده و کار را به مجری استاندارد طراحی و اجرای روف گاردن بسپارید.

صفر تا صد اجرای روف گاردن

صفر تا صد اجرای روف گاردن

در این مقاله در خصوص صفر تا صد اجرای روف گاردن با شما صحبت کردیم، لازم به ذکر است که طراحی و اجرای روف گاردن نیاز به تخصص کافی دارد و بهتر است از مشاوران خبره در این حوزه استفاده کنید تا آسیبی به پشت بام شما وارد نشود.

اجرای روف گاردن در شمال

بسیاری از مردم تمایل دارند تا در شمال کشور، ویلایی داشته باشند که این ویلاها به عنوان مکان تفریحی برای آنها محسوب می شود. در این میان روف گاردن ویلا جزء اصلی آن محسوب می شود که امکاناتی را در فضای تراس و پشت بام برای مالک آن فراهم کند. روف گاردن در شمال بیشتر در استان های مازندران و گیلان انجام می شود که اجرای روف گاردن در شمال کشور به علت اقلیم مناسب برای روف گاردن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

طراحی و اجرای روف گاردن در تهران

امروز طراحی و اجرای روف گاردن در تهران بسیار رواج پیدا کرده است، بسیاری از مالکین برای ایجاد ارزش افزوده و قیمت ساختمان خود اقدام به اجرای روف گاردن در تهران می کنند. ساخت روف گاردن پشت بام دارای استانداردها، ضوابط، قوانین و مجوزهایی برای روف گاردن است در صورت عدم رعایت آن، منجر به آسیب به پشت بام می شود.

نقشه روف گاردن

نقشه روف گاردن اصولا در فاز طراحی و با اتوکد آماده می شود که سعی می شود جزئیات اجرای و دیتیل روف گاردن در آن دیده شود. نقشه روف گاردن را پلان روف گاردن نیز می گویند.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص روف گاردن می توانید به سایت ویکی پدیا مراجعه نمایید.