انواع روف گاردن

روف گاردن به طور کلی به سه نوع “متراکم”، “گسترده” و “نیمه متراکم” طبقه بندی می شود. روف گاردن ها متراکم در درجه اول به عنوان فضاهای عمومی طراحی می شوند و شامل درختان، درختچه ها و درختچه ها و همچنین محوطه سازی می شوند. این سقف ها دارای محیط کشتی با عمق 150 تا 400 میلی متر هستند. آنها همچنین نیاز به نگهداری بالایی دارند. وزن معمولی یک روف گاردن متراکم بین 180 تا 500 کیلوگرم بر متر مربع است. با توجه به بار وزنی قابل توجه این نوع سقف ها، طراحی سازه های سقف از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و به نسبت نیزه از هزینه بیشتری برخوردار است.

در روف گاردن گسترده، به دلیل عمق کم و گسترش محدود ریشه، نوع پوشش گیاهی محدود به علف‌ها، گیاهان علفی چند ساله، یکساله و مقاوم به خشکی است. روف گاردن گسترده معمولاً بین 60 تا 200 میلی متر است. نیاز به نگهداری این سقف ها کم بوده و آبیاری آنها نیز بسته به نوع آب و هوا ناچیز است. وزن معمولی یک روف گاردن وسیع بین 60  تا 150 کیلوگرم بر متر مربع است و برای سطوح بزرگ مناسب است. اما روف گاردن نیمه متراکم بین روف گاردن عریض و متراکم قرار دارد. این سقف ها دارای لایه های زهکشی، خاک و گیاهان عمیق تر و گونه های گیاهی متنوع تری نسبت به سقف عریض هستند. عمق لایه ها حداکثر 120 تا 250 میلی متر و وزن آن تقریباً بین 120 تا 200 کیلوگرم بر متر مربع است.

نوع دیگری از روف گاردن با نام روف گاردن پیش ساخته یا پرتابل مدولار شناخته می شود که هزینه کمتری از لحاظ اجرا دارد که در زیر به آن می پردازیم:

روف گاردن پیش ساخته (پرتابل مدولار)

روف گاردن یا فضای سبز روی پشت بام می تواند شامل چندین گلدان تا طراحی تخصصی فضای سبز و و اجرای تجهیزات روف گاردن روی پشت بام باشد. روف گاردن پیش ساخته یا پرتابل مدولار یکی از روش های اجرای روف گاردن است که بدون نیاز به زیر سازی و اجرای امکانات و تجهیزات در پشت بام اجرا می شود. در این نوع روف گاردن با استفاده از گلدان ها یا فلاورباکس های از قبل آماده شده، محیط روف گاردن تزئین شده و به وسیله آبیاری قطره ای این گیاهان آبیاری می شود. این روش نیاز به کفپوش روف گاردن برای زیبایی بیشتر داریم و بیشتر از ترموود یا چوب پلاست برای کف سازی استفاده می شود.

در این روش فلاورباکس های به صورت ثابت یا متحرک استفاده می شود و چون از فلاورباکس ها برای محیط کشت و آبیاری قطره ای استفاده می شود، لذا ارتباطی میان محیط کشت با پشت بام وجود ندارد و از بسیاری از هزینه های عایق سازی رطوبت جلوگیری می شود. این روش یکی از روش های روف گاردن ارزان می باشد که بسیاری از هزینه های اجزای بام سبز را کاهش می دهد.

در این روش مکان قرار گیری گیاهان بسیار حائز اهمیت بوده تا فضاهایی که نور بیشتری دارند، برای رشد گیاهان انتخاب شوند و سایر فضاهایی که سایه شده اند برای مبلمان و نشیمنگاه مورد استفاده قرار گیرند.

مزایای روف گاردن پیش ساخته (پرتابل مدولار)

 • در این روش لازم است که از مبلمان روف گاردن برای اجرای بهتر و زیباتر، استفاده کنید و این روش باعث می شود که هر زمان که نیت کنید، اقدام به تغییر فضای دکوراسیون کرده و چیدمان را تغییر دهید که این یکی از مزایای اصلی این روش می باشد.
 • هزینه اجرای این نوع روف گاردن بسیار پایین بوده و برای خیلی از مردم این روش بسیار صرفه اقتصادی دارد.
 • در این روش پوشش های گیاهی متنوع مانند درخت، درختچه، گل، گیاه و … را می توان استفاده کرد که آبیاری آن ها باید به دقت انجام شود.
 • اقلام استفاده شده در این روش به صورت مدولار بوده و سایز و ابعاد مشخصی دارند.
 • این روش قابلیت اجرای روی کلیه بام های از پیش ساخته شده را دارد و از طرفی روی بام های قدیمی که نمی توان روف گاردن های دیگر را اجرا کرد، می توان از این روش استفاده کرد.
 • عمق کاشت گیاهان در این روش بین 10 تا 80 سانتی متر متغییر بوده و امکان انواع کاشت گیاه، درخت، درختچه و … را فراهم می کند.
 • در این روش در زمان صرفه جویی شده و بسیار سریع و آسان و با هزینه کمتری برای اجرا، انجام می شود.
 • این روش بسیار زیبا و سازگار با محیط زیست می باشد.
 • هیچ محدودیتی در زمان طراحی وجود ندارد و می توان در زمان طراحی و اجرای روف گاردن، انواع تجهیزات مورد نیاز مانند آلاچیق را نیز در نظر گرفت.
 • شیب مورد نیاز در این نوع طراحی، با همان شیب ساختمان می باشد و مشکلی را در طراحی و چیدمان تجیهزات ایجاد نمی کند.
 • در روش های دیگر اجرای روف گاردن، ممکن است که خطرات زیادی برای انسان و ساختمان ایجاد شود که در این روش تمامی این خطرات از بین می رود.

هزینه اجرای روف گاردن پیش ساخته (پرتابل مدولار)

هزینه طراحی و اجرای این روش به پارامترهای متعددی بستگی دارد، مثلا نوع کفپوش، نوع مبلمان، نوع فلاور باکس ها، تعداد فلاورباکس ها، گیاهان محیط کشت، سیستم آبیاری قطره ای، مساحت مورد نیاز، نوع تجیهزات مورد نیاز و … می تواند قیمت این نوع از روف گاردن را کم یا زیاد کند.

 روف گاردن چیست؟  

مزایا و معایب روف گاردن

مزیت های اجرای بام سبز یا روف گاردن

مزایای بام سبز در کاهش آلودگی محیط های شهری

نقش بام سبز یا روف گاردن در کاهش آلودگی ها

روف گاردن کوچک

آلاچیق و پرگولا در روف گاردن