طراحی منظر یا همان لنداسکیپ(Landscape) هنر چیدمان ویژگی های یک منطقه از زمین به دلایل زیبایی شناختی و تمایل انسان ها به فضای سبز است که اغلب به دو جزء اصلی تقسیم می شود: هاردسکیپ(Hardscape) (عناصر غیر زنده مانند سنگفرش ها) و سافت اسکیپ(Softscape) (عناصر زنده مانند گل ها)

طراحی منظر، همچنین به عنوان معماری منظر و محوطه سازی شناخته می شود، به ترتیب و اصلاح ویژگی ها در یک منظر، منطقه شهری یا باغ است. این شامل برنامه ریزی، طراحی و مدیریت فضاهای باز برای ایجاد محیط های شهری و روستایی است.

طراحی منظر را می توان در طیف گسترده ای از پروژه ها، از پارک ها و فضاهای سبز گرفته تا باغ ها، مکان های ورزشی و املاک بزرگ مانند توسعه های مسکونی، پارک های تجاری، دانشگاه ها، مجتمع های بیمارستانی و غیره گنجاند. ممکن است برای بازسازی یا بهبود مکان‌هایی مانند شهرهای آلوده استفاده شود و ممکن است بخشی از یک برنامه جبران تنوع زیستی برای کمک به کاهش تلفات زیستگاهی باشد که ممکن است در نتیجه یک توسعه جدید ایجاد شود.

در میان کاربردها و فواید بسیاری که دارد، منظر می تواند به نرم شدن فضاهای بین ساختمان ها کمک کند، می تواند ارتباط بین فضاها ایجاد کند، می تواند مسیری برای مردم، آب و حیوانات فراهم کند، می تواند فضایی برای تفکر، تجمع یا تفریح ​​فراهم کند، می تواند فضایی برای باغبانی فراهم کند. می تواند به بهبود کیفیت محیطی و غیره کمک کند. یک منظره به خوبی طراحی شده و حفظ شده می تواند افراد را به یک سایت جذب کند و می تواند تأثیر مثبتی بر ارزش ملک و رفاه شخصی داشته باشد.

در این قسمت در مورد طراحی منظر و اصول زیباشناختی آن صحبت می کنیم:

برخی از مفاهیم اصلی طراحی منظر عبارتند از:

 • وحدت (هماهنگی)
 • تعادل
 • تناسب، قسمت
 • انتقال

وحدت استفاده موثر از عناصر در طراحی برای انتقال موضوع است. وحدت با اجرای یک طرح به طور مداوم بر روی یک منظره از طریق کاشت انبوه یا تکرار به دست می آید. در حالی که تعادل اصطلاحی برای مقایسه بین دو بخش از منظره است، وحدت مربوط به تصویر کلی یک منظره است. وحدت زمانی حاصل می شود که بیننده احساس کند که همه عناصر منفرد یک منظره در کنار هم قرار می گیرند تا یک موضوع منسجم را تشکیل دهند.

در حالی که برای اتحاد تلاش می کنید، رعایت تناسب چیزها را فراموش نکنید. تناسب حس یا نیازی است که اندازه تک تک اجزا یا گروه‌های اجزای یک چشم‌انداز به طور هماهنگ در کل منظره قرار می‌گیرد. یکی از راه‌های دستیابی به تناسب، استفاده مناسب از انتقال اعمال شده به اندازه اجزای مربوطه است. منظره‌ای که نمی‌تواند نسبت خوبی را نشان دهد، منظره‌ای است که با انتقال ناگهانی خدشه‌دار شده است.

انتقال تغییر تدریجی است که با دستکاری عناصر اصلی طراحی رنگ، مقیاس، خط، فرم و بافت به دست می آید. مگر اینکه برای رسیدن به یک اثر خاص تلاش کنید، از انتقال ناگهانی اجتناب کنید. به عنوان مثال، اگر رنگ گل های شما در حین رفتن از قسمتی از حیاط به قسمت دیگر تکرار شود، حس یک کار منسجم وجود دارد که انتقالی نرم به شما می دهد.

گاهی اوقات انتقال موفقیت آمیز به سادگی با افزودن یک عنصر محوطه سازی مناسب به یک فضای وسیع تقویت می شود و در نتیجه آن را به بخش هایی تقسیم می کند که برای بیننده آسان تر قابل هضم است. می توان گفت در چنین مواردی یک انتقال ایجاد می شود.

در اینجا چند مورد دیگر از این مفاهیم وجود دارد:

 • فرم گیاهی
 • بافت گیاهی
 • خط
 • تئوری رنگ
 • نقطه کانونی

کلمه محوطه سازی به طراحی منظر نزدیک است، اما این دو واژه مترادف نیستند. محوطه سازی فراگیرتر از این دو است و اغلب خودآموز است. مطالعه طراحی منظر می تواند به شما در دستیابی به محوطه سازی برتر کمک کند زیرا بسیاری از جنبه های محوطه سازی به طراح خیلی کمک می کند.

علاوه بر این، محوطه سازی فراتر از زرق و برق جنبه خلاقانه (یعنی طراحی) است و شامل نگهداری از منظره می شود. در حالی که کار طراح این است که برنامه ریزی کند که سایت نهایی چگونه به نظر می رسد و اغلب، طرح منظر حاصل را اجرا می کند.

طراحی منظر بیشتر هنر است تا علم

از آنجایی که گیاهان در قلب طراحی منظر قرار دارند، دانش علم باغبانی یکی از اجزای حیاتی آن است. با این حال، این رشته بیشتر یک هنر است تا یک علم. برخی از تصمیمات نه بر اساس واقعیت سخت بلکه بر اساس سلیقه شخصی، شهود یا اجماع فعلی است.

به عنوان مثال، در طراحی یک کاشت فونداسیون، هیچ مجموعه ای از حقایق علمی سخت وجود ندارد که بتوان به آن اشاره کرد که طرح منحنی بهتر از طرح مستقیم باشد. با این وجود، به نظر می‌رسد اکثر معماران موافق هستند که یک طراحی منحنی بهتر به نظر می‌رسد و همچنین مردم هم بر این باورند که برای نرم کردن خطی بودن دیوار خانه از منحنی باید استفاده کرد.

دقیقاً به دلیل اینکه طراحی منظره بیشتر هنر است تا علم، افراد معقول می توانند در مورد بهترین چیز با هم اختلاف نظر داشته باشند. جا برای سلیقه ها و نظرات مختلف هست. این تفاوت ها را می توان در موارد زیر آشکار کرد:

 • انتخاب های گیاهی
 • انتخاب ها در فضای سخت
 • سبک های رسمی در مقابل غیر رسمی

به عنوان مثال، در بحث در مورد انتخاب گیاهان، گهگاه با این تصور مواجه می شوید که از برخی گیاهان بیش از حد استفاده می شود. در چنین مواردی، همیشه به یاد داشته باشید که آنچه بیان می شود صرفا یک نظر است، حتی اگر به گونه ای بیان شود که معتبر به نظر برسد.

در مناظره‌های مربوط به  Hardscape، اختلاف نظر اغلب بر روی مواد مورد استفاده متمرکز است. برای مثال، اگر نرده ای بسازید، نرده وینیل را انتخاب می کنید یا نرده چوبی؟ پاسخ ممکن است بیشتر به ترجیحات عاطفی بستگی داشته باشد تا استدلال های فکری. به همین ترتیب، هنگام انتخاب متریال کفپوش، از کامپوزیت استفاده می کنید یا چوب؟ برخی از کامپوزیت ها کار شگفت انگیزی را در تقلید از چوب انجام می دهند. اما اگر شما صاحب خانه ای هستید که چوب را تحسین می کند، هر بار که روی یک کفپوش کامپوزیت راه می روید، به شما یادآوری می شود که این چوب واقعی نیست.

مردم نه تنها در مورد اجزای منفرد طراحی منظر مانند گیاهان و کفپوش ها، بلکه در مورد سبک کلی نیز اختلاف نظر دارند. در مورد سبک دو نظر اصلی وجود دارد که می توانید در آن قرار بگیرید: طراحی رسمی منظره و سبک کلبه باغ (غیررسمی).

اصطلاح (چشم‌انداز) به منطقه‌ای اطلاق می‌شود که مردم آن را درک می‌کنند که ویژگی آن نتیجه کنش و تعامل عوامل طبیعی و یا انسانی است.

طراحی منظر اصولا شامل چیدمان طیف وسیعی از عناصر، از جمله:

 • سازه های ساخته شده
 • مسیرهای گردشی، مانند جاده ها، مسیرها، پله ها، رمپ ها، نرده ها و غیره (از جمله ملاحظات دسترسی)
 • پوشش گیاهی و کاشت
 • آب نماها، هنر و تاسیسات دیگر (مانند تاسیسات آموزشی)
 • مبلمان
 • نورپردازی
 • زهکشی، مانند سیستم های زهکشی پایدار شهری (SUDS)
 • تابلوها

طراحی منظر اغلب به «منظره نرم» یا «منظره نرم» و «منظره سخت» یا «منظره سخت» تقسیم می شود.

منظره نرم

Softscape یا منظره نرم شامل انواع زندگی گیاهی، از گل ها و درختان گرفته تا بوته ها و پوشش های زمینی است. به طور طبیعی در طول زمان تغییر می کند و تکامل می یابد و تحت تأثیر آب و هوا، زمان سال و سایر شرایط قرار دارد. باید توجه دقیقی به میزان نگهداری که این عناصر برای سالم ماندن نیاز دارند داده شود.

منظره سخت

Hardscape یا منظره سخت از عناصر بی جان محوطه سازی تشکیل شده است. آنها “سخت” و تغییرناپذیر هستند، اگرچه ممکن است متحرک و سازگار با محیط باشند. آنها همچنین می توانند بر محیط نرم تأثیر بگذارند، مانند سنگفرش که جریان آب را افزایش می دهد. Hardscape ممکن است شامل راهروها، دیوارها، اتاق‌های فضای باز و مناطق عملکرد، آلاچیق‌ها، نرده‌ها و غیره باشد.

معمار منظر

معماران منظر یا طراحان منظر ممکن است برای: مشاوران طراحی، پیمانکاران، نهادهای عمومی، مقامات محلی، مشاوران محیط زیست و … طراحی کنند. نقش یک معمار منظر می تواند متنوع و گسترده باشد و می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ملاقات با مشتریان برای بحث در مورد نیازهای چشم انداز.
 • انجام بررسی های سایت برای تعیین پتانسیل سایت برای برآورده کردن انتظارات مشتری.
 • تهیه و ارائه نقشه های طراحی و نقشه های کاری با استفاده از بسته های طراحی به کمک کامپیوتر (CAD) یا موارد مشابه.
 • تکمیل بخش های چشم انداز و بصری برنامه های کاربردی برنامه ریزی یا ارزیابی اثرات زیست محیطی.
 • همکاری نزدیک با سایر متخصصان در پروژه ها.
 • ارائه مدرک در تحقیقات عمومی

مطالب مرتبط

اصول طراحی روف گاردن یا فضای سبز پشت بام و کاربردهای آن

طراحی روف گاردن