لزوم طراحی روف گاردن تهران به زندگی شهرنشینی ما بر می گردد. همانطور که شهرهای ما مانند تهران وسیعتر می شوند و فضاهای زندگی شخصی تهران به تدریج کوچکتر می شوند.

با طراحی روف گاردن تهران افراد بیشتری به باغ های پشت بام و بالکن به عنوان راهی برای استفاده از فضای هدر رفته و بازگرداندن طبیعت به محیط های شهری در شهر تهران روی می آورند.

هر ساختمانی در تهران یک سقف و پشت بام دارد، بنابراین ایده طراحی روف گاردن تهران و  قرار دادن باغ در آنجا باید یک گزینه درست باشد. چرا؟ زیرا در غیاب یک حیاط خلوت معمولی، یک باغ روی پشت بام و روف گاردن تهران می‌تواند همه چیزهایی را که یک باغ سنتی ارائه می‌کند، با یک منظره فوق‌العاده و زیباترین روف گاردن تهران تبدیل کند.

طراحی روف گاردن تهران به عملیاتی که جهت تبدیل یک پشت بام در ساختمان های مسکونی، برج ها، ویلاها و … برای ایجاد روف گاردن در پشت بام انجام می شود، گفته می شود. همانطور که شهرهای ما بزرگتر می شوند و فضاهای زندگی شخصی ما به تدریج کوچک می شود، افراد بیشتری به روف گاردن روی می آورند.

طراحی روف گاردن تهران، به عنوان راهی برای استفاده از فضاهای هدر رفته و بازگرداندن طبیعت به محیط های شهری خود باشند. پشت بام ها فرصت های بسیار خوبی را برای طراحی روف گاردن تهران فراهم می کنند و می توانند مانند فضاهای سبز محلی جذاب و آرامش بخش باشند.

اگر در شهر زندگی می کنید، به احتمال زیاد باغ ندارید. داشتن یک فضای سبز در نزدیک ترین مکان همیشه در مناطق شهری با ارزش است، و اگر در یک ساختمان بلند یا بلوک آپارتمانی زندگی می کنید، ممکن است به سادگی آبه باغ دسترسی نداشته باشید. مگر اینکه در طبقه آخر زندگی کنید و حق دسترسی به پشت بام را داشته باشید. یا شاید شما تراس پشت بام خود را دارید که هنوز از آن استفاده نکرده اید؟

انواع طراحی روف گاردن تهران

انواع طراحی روف گاردن تهران

طراحی روف گاردن تهران شامل طراحی انواع روف گادن مانند طراحی یارد گاردن، طراحی بوم گاردن، طراحی سان روم گاردن، طراحی سان روف گاردن، طراحی هوم گاردن، طراحی تراس گاردن یا تراس سبز و … نیز می شود که تفاوت هایی از حیث اجرا دارند.

روف گاردن از حیث طراحی به طراحی روف گاردن مسکونی تهران، طراحی روف گاردن ویلایی تهران، طراحی روف گاردن تجاری تهران، طراحی روف گاردن اداری تهران، طراحی روف گاردن درمانی تهران، طراحی لنداسکیپ یا محوطه سازی تهران، طراحی روف گاردن هتل های تهران، طراحی روف گاردن رستوران تهران، طراحی روف گاردن مجتمع اقامتی در تهران، طراحی روف گاردن مدارس تهران، طراحی روف گاردن دانشگاه های تهران، طراحی روف گاردن مراکز آموزشی تهران و … نیز تقسیم بندی می شود.

روف گاردن ازحیث طراحی مشتریان به طراحی روف گاردن مدرن در تهران، طراحی روف گاردن ساده در تهران، طراحی روف گاردن ارزان در تهران، طراحی روف گاردن سنتی در تهران، طراحی روف گاردن ایرانی در تهران، طراحی روف گاردن ویلا در تهران، طراحی روف گاردن مینیمال در تهران، طراحی روف گاردن کوچک در تهران، طراحی منظر در تهران، معماری منظر در تهران و … نیز تقسیم بندی می شود.

طراحی روف گاردن تهران از دید مهندسان معمار، دارای انواع مختلفی است که می توان به طراحی روف گاردن متمرکز یا فشرده در تهران، طراحی روف گاردن نیمه متمرکز یا نیمه فشرده در تهران، طراحی روف گاردن گسترده در تهران، طراحی روف گاردن ترکیبی در تهران، طراحی روف گاردن سبز آبی در تهران، طراحی روف گاردن بیوسولار در تهران، طراحی روف گاردن پرتابل مدولار یا پیش ساخته در تهران نیز اشاره کرد. همچنین به روف گاردن متمرکز یا فشرده در تهران، روف تاپ گاردن هم گفته می شود.

روف گاردن چیست

روف گاردن چیست؟

معنی طراحی روف گاردن تهران و معنی روف چیست؟ روف در لفظ و لغت به معنی پشت بام و سقف است که کلمه طراحی روف گاردن(Roof Garden) در لغت به عنوان طراحی فضای باغ پشت بام یا باغ بام یا بام باغ نیز شناخته می شود و همچنین با نام های طراحی بام سبز(Green Roof) یا باغ بام نیز بین مردم رواج دارد اما در فرهنگ عامیانه با نام های طراحی سقف روف گاردن یا باغچه و فضای سبز روی پشت بام نیز معرفی می گردد.

تفاوت بین طراحی روف گاردن فشرده و روف گاردن گسترده در تهران چیست؟

به طور کلی روف گاردن گسترده در تهران کمتر استفاده می شود، چرا که روف گاردن گسترده فضای کمتری برای محیط کشت دارد و فرهنگ ایرانی روف گاردن فشرده یا متمرکز یا همان روف تاپ گاردن را به علت استفاده از تجهیزات زیاد و گیاهان با عمق زیاد را می پسندد.

طراحی روف گاردن صدها سال است که به روش های مختلف اجرا می شود. پشت بام ها یا تراس های سبز فشرده امکاناتی هستند که عمدتاً در ساختمان لوکس یافت می شوند. آنها دارای خاک عمیق، سیستم های آبیاری، تنوع بیشتر گیاهان و زیستگاه ها هستند.

با محافظت اندک یا بدون محافظت در برابر خورشید، روف گاردن های تهران عموما برای سرگرمی و فعالیت های تفریحی و برای ایجاد فضای زندگی در فضای باز برای افرادی که در یک ساختمان زندگی می کنند ایجاد می شوند.

روف گاردن گسترده در تهران دارای بستر کاشت چند اینچ است، آبیاری روف گاردن گسترده کم یا بدون آبیاری است، برای پوشش مناطق وسیع مناسب است. نگهداری از گیاهان مقاوم به خشکی (گیاهان آبدار پشت بام) یا گیاهان چند ساله کم عمق بیشتر در آنها دیده می شود. این روف گاردن ها از آب کمی در نگهداری خود استفاده می کنند.

در زمان‌های خشک این پشت‌بام‌ها ممکن است قهوه‌ای شوند تا با باران دوباره احیا شوند. آنها جذاب، کاربردی هستند و کارایی را افزایش می دهند.

مزایای طراحی روف گاردن تهران

مزایای طراحی روف گاردن تهران

طراحی روف گاردن تهران مزایای زیادی دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • طراحی روف گاردن تهران باعث محافظت در برابر نوسانات دمای تهران، کاهش نیاز به گرمایش و سرمایش و کاهش هزینه های انرژی می شود.
 • طراحی روف گاردن تهران باعث کاهش آلودگی شهر تهران می شود.
 • طراحی روف گاردن تهران باعث ایجادیک مکان خصوصی روی پشت بام بر فراز چشم انداز شهری تهران می شود.
 • طراحی روف گاردن تهران باعث ایجاد فرصتی برای رشد مواد غذایی و گیاهان و افزایش تنوع زیستی مناطق شهری شهر تهران می شود.
 • طراحی روف گاردن تهران باعث بهبود کیفیت عمومی هوای تهران با به دام انداختن آلرژن ها و سایر ذرات معلق در هوا می شود.
 • طراحی روف گاردن تهران باعث کاهش میزان رواناب و حجم آب طوفان در شهر تهران می شود.
 • طراحی روف گاردن تهران باعث ایجاد ارزش افزوده ملک از طریق ایجاد فضای اضافی قابل استفاده می شود.
ساخت و طراحی روف گاردن تهران

ساخت و طراحی روف گاردن تهران

ایجاد و طراحی روف گاردن تهران در پشت بام می تواند فرآیند نسبتاً ساده ای باشد که شامل انتخاب گیاهان و فلاورباکس مناسب و راه اندازی یک سیستم مدیریت آب و مواد مغذی است. اما اگر قصد دارید تا به صورت اصولی این کار را انجام دهید، طراحی روف گاردن تهران و ساخت یک باغ روی پشت بام عملیات بسیار پیچیده‌تری است و چندین عنصر مهم باید قبل از شروع در نظر گرفته شود.

گرفتن تاییدیه، رعایت استاندارد و دریافت مجوز از شهرداری

محل زندگی شما اولین نکته است، زیرا اگر در یک مجتمع ساختمانی یا مکانی که اجازه دخل و تصرف در آن را ندارید، خریداری یا اجاره می کنید یا زندگی می کنید، باید برای ساخت روف گاردن خود  از شرکت سازنده، همسایگان، شهرداری و … مجوز دریافت کنید. حومه‌ای که در آن زندگی می‌کنید نیز ممکن است مشمول مقررات ساختمانی و محدودیت‌های  شهرداری باشد، که باید از قبل در مورد آن اطلاعات کسب کنید.

بررسی استحکام و وزن سقف پشت بام در طراحی روف گاردن تهران

وزن باغ پشت بام ساختمان یکی دیگر از عوامل کلیدی در طراحی روف گاردن تهران است. حتی یک باغچه کم عمق می تواند تا 60 کیلوگرم در هر متر مربع وزن داشته باشد، بنابراین بسیار مهم است که یک متخصص واجد شرایط مانند یک سازنده یا مهندس سازه قبل از اقدام به ساخت روف گاردن روی پشت بام، ظرفیت وزن سقف شما را بررسی کند.

سقف شما باید بتواند وزن اضافی مصالح ساختمانی، گیاهان و بستر رشد را تحمل کند، که همگی می توانند تا 250 کیلوگرم در هر متر مربع را تحمل کنند، بنابراین سقف شما ممکن است برای مقابله با همه اینها مجبور به تغییر یا تقویت شود.

بررسی وزن بار مرده و بار زنده روف گاردن تهران

اندازه و استحکام سقف شما تعیین می کند که آیا یک روف گاردن گسترده یا فشرده بسازید. یک روف گاردن گسترده سبک وزن است و برای حمایت از یک لایه کم عمق از پوشش گیاهی و خاک (بیش از 20 سانتی متر) طراحی شده است.

این برای فضاهایی که افراد به ندرت روی سطح سقف راه می روند (به غیر از تعمیر و نگهداری) مناسب است و به گونه ای طراحی شده است که مصرف آب و مزایای حرارتی با کارایی بالا را ارائه دهد، در حالی که وزن کلی را پایین نگه می دارد.

از سوی دیگر، یک روف گاردن فشرده، با پشتیبانی ساختاری برای قرار دادن زمین عمیق‌تر باغ، تنوع بیشتر گیاهان، سیستم آبیاری و حتی برخی از وسایل مبلمان موجود در یک حیاط خلوت معمولی، مانند باربیکیو و مبلمان فضای باز مناسب است.

نکات طراحی روف گاردن تهران

نکات طراحی روف گاردن تهران

طراحی روف گاردن تهران باید با نکات مهمی همراه باشد تا آسایش و آرامش ساکنین را فراهم کند که در زیر به بعضی از آنها اشاره می کنیم:

بررسی سایه در روف گاردن

روف گاردن به احتمال زیاد برای مدت زیادی از روز در معرض نور کامل خورشید قرار می گیرد، بنابراین در نظر بگیرید که در آن گیاهانی که به نور خورشید نیاز دارند را بکارید. گرما نه تنها از خورشید می‌آید، بلکه از خود سقف و ساختمان‌های اطراف نیز تابش می‌کند، بنابراین انتخاب سایه بسیار مهم است.

بررسی وزش باد و ایجاد بادشکن

سقف روف گاردن در شرایط نا مساعد جوی و بدی آب و هوا ممکن است آسیب ببیند، بنابراین سعی کنید وزش باد را نیز در چیدمان تاسیسات و تجهیزات خود در نظر بگیرید. بادشکن‌هایی مانند مشبک‌ها و پرده‌ها که جریان باد را به‌جای متوقف کردن کامل آن مختل می‌کنند، مؤثرتر خواهند بود، زیرا بادشکن‌های بدون خروج هوا، احتمال بیشتری دارد که در بادهای شدید شکسته شوند.

حریم خصوصی روف گاردن

اگر در یک منطقه مسکونی زندگی می کنید، ممکن است طراحی و اجرای روف گاردن، توسط همسایگان مورد تایید نباشد. بنابراین راه هایی را برای ایجاد حریم خصوصی و ایجاد حد و مرز برای روف گاردن در نظر بگیرید. برای مثال، درختان با قرارگیری در کنار دیوارهای همسایه یا سایه‌بان‌های خورشیدی می توانند این کار را انجام دهند.

اگر در برج ها و ساختمان های بلند تهران زندگی می کنید، کمتر با این محدودیت روبرو خواهید شد، اما در صورتی که در ساختمان هایی با ارتفاع مشابه با همسایگان هستید حتما به این نکته توجه کامل داشته باشید.

دسترسی به روف گاردن

در نظر بگیرید که چگونه مواد و لوازم خود را در طول ساخت اولیه روف گاردن وارد و خارج می کنید و سپس به طور معمول چگونه به باغ پشت بام روف گاردن خود دسترسی خواهید داشت. باید در نظر بگیرید که برای بردن وسایل به روف گاردن از چه مسیرهایی عبور خواهید کرد، مثلا راه پله ها یا آسانسور این امکان را برای شما فراهم می کنند یا خیر؟

در صورتی که این امکان برای شما فراهم نباشد باید هزینه های مربوط به بالابر یا جرثقیل را برای انتقال وسایل در طراحی روف گاردن تهران در نظر بگیرید.

سیم کشی برق روف گاردن

داشتن یک پریز برق ضد آب در جایی روی روف گاردن می تواند برای کار با ابزار برقی و تجهیزات باغبانی و اگر قصد دارید از باغ پشت بام خود زیر ستاره ها لذت ببرید، برای روشنایی مفید باشد. تاسیسات و تجهیزات برقی مانند نورپردازی ها باید در مکان مناسبی در روف گاردن صورت گیرد. بنابر این باید در زمان طراحی روف گاردن تهران، مکان دقیق آنها را مشخص کنید.

آبیاری گیاهان روف گاردن

گیاهان روف گاردن باید به طور منظم آبیاری شوند، بنابراین به جای استفاده از آبپاش یا آفتابه باید سیستمی برای آبیاری گیاهان روف گاردن در زمان طراحی روف گاردن تهران در نظر بگیرید. پیشنهاد ما استفاده از سیستم های هوشمند آبیاری در زمان طراحی روف گاردن تهران است.

زهکشی روف گاردن

زهکشی روف گاردن به عملیات خروج آب اضافی از پشت بام گفته می شود که تمام آن آب باید به جایی برود، بنابراین مطمئن شوید که زهکشی کافی برای خروج آب اضافی دارید. در حالت ایده آل، این رواناب باید به ناودان شما برود و در نهایت برای استفاده مجدد در باغ پشت بام شما ذخیره شود.

عایق رطوبتی روف گاردن

مطمئناً نمی خواهید نم یا رطوبت به پشت بام شما منتقل شود، بنابراین عایق رطوبتی مناسب یک نکته مهم است. عایق رطوبتی روف گاردن که به عایق ضد نم روف گاردن نیز شناخته می شود برای جلوگیری از انتقال رطوبت به سقف ساختمان استفاده می شود.

نگهداری از وسایل باغبانی در روف گاردن

وسایل باغبانی به ابزارها و لوازم زیادی مانند کود، بیل، چنگال، قیچی، دستکش، کمپوست، مخلوط گلدان، سطل و شلنگ نیاز دارد، بنابراین مکانی را برای نگهداری همه این موارد در نظر بگیرید، در حالت ایده آل، می توانید در مبلمان روف گاردن خود فضایی برای آن تعریف کنید.

دیوار سبز

دیوار سبز کمک زیادی به ایجاد حد و مرز فضای باغ پشت بام شما خواهد کرد. می‌توانید از دیوار سبز برای پله‌ها، دیوار حائل، دیوارهای تیغه‌ای و شومینه استفاده کنید. دیوار سبز برای ایجاد جلوه بصری در دیوارهای کناری در زمان طراحی روف گاردن تهران در نظر گرفته می شود.

گیاهان مناسب روف گاردن

یکی دیگر از اجزای اصلی باغ پشت بام شما گیاهانی است که قصد دارید در آن پرورش دهید. آنها باید به اندازه کافی مقاوم باشند تا بتوانند شرایط باد و نور شدید خورشید یک باغ روی پشت بام را تحمل کنند و در حالت ایده آل به مقادیر بیش از حد آب نیاز نداشته باشند.

شما همچنین باید موضوع باغ خود را در نظر بگیرید. آیا این باغ عمدتاً یک باغ سبزیجات است یا بیشتر حس تزئینی دارد، شاید با طعم استرالیایی، اروپایی یا شرقی؟ اگر باغ پشت بام شما یک باغ فشرده و نه گسترده است، پس ممکن است بخواهید یک آبنما در زمان طراحی روف گاردن تهران آن در نظر بگیرید.

نحوه نگهداری گیاهان شما نیز مهم است. آیا آنها بیشتر در گلدان یا فلاورباکس خواهند بود یا باغچه برای آنها در نظر گرفته اید؟ هر آنچه را که انتخاب می کنید، مطمئن شوید که وزن را در نظر گرفته اید و گلدان های سبک وزن را به جای سرامیک های سنگین انتخاب کنید و عمق خاک را تا حداکثر وزن مجاز برای سقف خود نگه دارید (سبزیجات به حداقل 20 سانتی متر خاک نیاز دارند).

همچنین هنگام انتخاب مبلمان و وسایل تزئینی برای باغ پشت بام خود باید وزن را در نظر بگیرید. در حالت ایده آل، پلاستیک یا فایبرگلاس را به جای چوب برای مبلمان باغ و عرشه و چمن یا پوشش زمین به جای بتن یا سنگفرش انتخاب کنید.

عایق ضد نم روف گاردن

عایق ضد نم روف گاردن برای ایجاد عایق رطوبتی روی پشت بام روف گاردن استفاده می شود، ممکن است سقف ساختمان هم قابلیت ضد آب را داشته باشد اما با استفاده از عایق ضد نم روف گاردن یا عایق رطوبتی روف گاردن می توان از نفوذ آب به پشت بام جلوگیری کرد.

این لایه ضد نم روف گاردن باید انعطاف پذیر باشد تا امکان انبساط تحت حرکات فیزیکی یا حرارتی سازه را فراهم کند، بدون اینکه آب بند بودن را به خطر بیندازد.

پشت بام های قدیمی اغلب از قیر آسفالتی به عنوان عایق رطوبتی استفاده می کردند که اغلب آسیب جدی به ساختمان وارد می کرد.

ضد ریشه یکی از ویژگی های مهم  در طراحی روف گاردن تهران است که از نفوذ ریشه گیاهان به سقف جلوگیری می کند.

ورق پلی استر ضد آب روف گاردن

یک ورق PVC انعطاف پذیر پلی استر که ضد آب، پایدار در برابر اشعه ماوراء بنفش، مقاوم در برابر مواد شیمیایی و دارای گواهینامه مقاوم در برابر ریشه است. برای ضد آب کردن سقف ها، بالکن ها، سقف ها، تراس ها، مخازن آب و فواره ها ایده آل است. غشای پلی استر ضد آب روف گاردن همچنین برای استفاده در نصب غشای سقف برای کاربردهای باغچه و جعبه کاشت آزمایش و تأیید شده است، زیرا غشای سقف می تواند در شرایط و دماهای شدید قرار گیرد..

یک غشای ضد آب PVC پایدار در برابر اشعه ماوراء بنفش مجهز به منبت غیر بافته شیشه ای مرکزی. دارای گواهینامه مقاوم در برابر ریشه است، مقاومت بسیار بالایی در برابر پارگی و سوراخ شدن دارد و برای استفاده در سقف های مسطح، بالکن ها، تراس ها، دال های سکو، زیر کاشی ها ایده آل است. دیوارهای نگهدارنده و جعبه های کاشت استفاده می شود.

بررسی محدودیت های وزن روف گاردن تهران

محدودیت های وزنی طراحی روف گاردن تهران را بررسی کنید، زیرا این مورد روی عناصری که انتخاب می کنید و ابزار نصب آنها در منظره بیرونی خود تأثیر می گذارد. ظرفیت بارگیری میزان وزنی است که ساختار سقف شما می تواند تحمل کند. هر سقف دارای حداکثر کیلوگرم در هر مربع است که میزان بار تحملی را تعیین می کند که می تواند تحمل کند.

چگونه می توانم از محدودیت وزن برای روف گاردن رویایی خود مطلع شوم؟

شرکت سازنده ساختمان شما، یک معمار، توسعه دهنده یا مهندس ساختمان سابقه دار ممکن است بتواند به شما مشاوره دهد که بار تحمل کننده وزن برای سقف پشت بام شما چقدر است. معمولاً در نقشه های ساختمان در طراحی ساختمان این مورد پیدا می شود.

اگر این اطلاعات در دسترس نیست، می‌توانید از مشاوره با یک مهندس و یا یک پیمانکار سقف‌ استفاده کنید که می‌تواند برای تعیین این اطلاعات جستجو کند. هنگامی که این اطلاعات را به دست آوردید، می توانید تعیین کنید که چه چیزی از نظر محدودیت برای طراحی باغ پشت بام شما امکان پذیر است.

ملاحظات ایمنی برای طراحی روف گاردن تهران

 • ارتفاع نرده‌ها در باغ پشت بام باید 42 اینچ بالاتر از درجه استاندارد باشد. سایر شهرها و شهرستان ها ممکن است قوانین محلی متفاوتی داشته باشند.
 • سطح سقف ساختمان نیاز به محافظت دارد در غیر این صورت ممکن است همراه با عایق رطوبتی آسیب ببیند.
 • از ترموود یا سنگفرش های چوبی که قابل احتراق نیستند نیز می توان استفاده کرد، اما در  قوانین روف گاردن تنها اجازه می دهد تا 20٪ از سطح سقف توسط یک سطح قابل احتراق پوشانده شود.
 • چترها در تراس ها یا سقف های بادخیز، در معرض باد باید به سازه ساختمان متصل شوند.
 • به قوانین و استانداردهای آتش نشانی در پشت بام توجه کنید تا در صورت آتش سوزی توان مهار کردن آن را داشته باشید.
 • کاشت‌ گیاهان باید حداقل فاصله را از جان پناه‌ها در روف گاردن را داشته باشند.
ایده های طراحی روف گاردن تهران

ایده های برای طراحی روف گاردن تهران

باغ های پشت بام و بالکن می توانند قسمتی دلپذیر در میان منظره شهری خشن ایجاد کنند. آنها همچنین یک راه عالی برای استفاده کامل از فضاهایی هستند که مورد غفلت قرار گرفته یا کم استفاده هستند.

ایده باغ های پشت بام به هیچ وجه ایده جدیدی نیست. باغ های معلق بابل در بین النهرین باستان اولین نمونه مستند بود و باغ های روی پشت بام نیز در قرن پانزدهم ایتالیا شناخته شده بودند. بهترین آنها در شهر Pienza در سیه نا حفظ شده است.

بنابراین، اگر دوست دارید روی پشت بام قرار بگیرید و اطراف آن را فضای سبز و زیر نور خورشید و ستاره ها احاطه کنید، یک باغ روی پشت بام می تواند پروژه ای باشد که به دنبال آن هستید. تا زمانی که می توانید مجوز ساخت آن را دریافت کنید، بدانید که سقف شما به اندازه کافی محکم است که بتواند آن را پشتیبانی کند و آن را به طور حرفه ای ضد آب کنید، آسمان به معنای واقعی کلمه محدودیتی است که می توانید به دست آورید.

قبل از ساخت روف گاردن یا تراس گاردن در یک ساختمان لوکس چه چیزهایی باید بدانم؟

طراحی روف گاردن مسکونی یک فرآیند مشارکتی است. با مشورت با یک طراح منظر، بررسی توافقنامه تغییر ساختمان و درک هرگونه محدودیت در فضای بیرونی مسکونی که مالک آن هستید، شروع کنید.

 ایجاد یک باغ زیبا روی پشت بام یک کار جامع است، بسته به پیچیدگی طراحی روف گاردن تهران ممکن است شامل طراحان، مهندسان سازه و معماران، پیمانکاران مختلف مانند سقف‌سازها، نجاران، باغبانان، برق‌کارها و لوله‌کش‌ها باشد. 

نکات نصب باغ و ساخت باغ پشت بام در طراحی روف گاردن تهران

دسترسی به باغ پشت بام، آوردن وسایل به پشت بام، استفاده از درها، آسانسورها، و معابر، راه پله ها و … مواردی است که در طراحی روف گاردن تهران باید در نظر بگیرید. در صورتی که شرایط استفاده از راه پله ها و آسانسور را نداشته باشید باید از جرثقیل برای این کار استفاده کنید.

به حداقل رساندن وزن در طراحی روف گاردن تهران

 • سنگفرش های پرسلن که از خاک رس ساخته می شوند، به طور قابل توجهی سبک تر از سنگفرش های بتنی یا سنگی هستند.
 • از خاک سبک یا مخلوطی از محیط کاشت بدون خاک استفاده کنید.
 • فلاورباکس ها یا گلدان های سبک وزن ساخته شده از آلومینیوم یا فایبرگلاس. گلدان های چوب، سنگ و سرامیک معمولاً سنگین هستند و بهتر است از گلدان های ترموود یا آلیاژهای فلزی سبک استفاده کنید.
 • مواد گیاهی غیر چوبی مانند چمن، ساکولنت، سایر گیاهان چند ساله و یکساله را انتخاب کنید. اگر درختان امکان پذیر است، آنهایی را انتخاب کنید که ریشه کوچک دارند.

انتخاب فلاورباکس مناسب در طراحی روف گاردن تهران

توصیه می کنیم از درختان و گیاهان کم وزن برای روف گاردن خود در تهران استفاده کنید. فلاور باکس ها و گلدان ها باید از فایبرگلاس (یا سازه های مشابه) و آلومینیوم ساخته شوند. گلدان های سفالی و پلاستیکی سرمایه گذاری عاقلانه ای نیستند زیرا در اثر یخ زدگی ترک می خورند و به خوبی در برابر عناصر مقاوم نیستند. چوب یک ماده آلی است و اگر با خاک پر شود پوسیده می شود.

فلاورباکس ها و گلدان ها باید دارای زهکشی عالی با محیط کاشت مناسب و مقدار سوراخ های زهکشی باشند. فلاورباکس ها را باید با مقداری “دوناژ” که یک یا دو اینچ بالا می برد، بالاتر از سطح قرار گیرد تا اجازه دهد آب بیرون بیاید و از سطحی که روی آن قرار دارد محافظت کند و جریان هوا بین کف فلاورباکس و سطح ایجاد شود.

انتخاب گیاهان مناسب در طراحی روف گاردن تهران

بسیاری از باغ های مسکونی روی پشت بام و باغ های تراس در آفتاب کامل وجود دارند. بنابراین باید گیاهانی را در نظر گرفت که معمولاً در آفتاب کامل رشد می کنند. به همین ترتیب، اگر ساختمان بلندتری بر روف گاردن شما سایه می اندازد، گیاهانی را در نظر بگیرید که نیازی به آفتاب کمتری دارند.

 مثل همیشه به میزان و کیفیت نوری که گیاه دریافت می کند توجه کنید. گیاهانی که معمولاً در آفتاب کامل رشد می‌کنند و در اثر بادهای شدید خشک می‌شوند.

گیاهان مناسب روف گاردن تهران

گروه اول از این گیاهان گیاهانی پوششی هستند مانند ناز ژاپنی، یال اسبی، لیزوماکیا…

گروه دوم نیز گیاهان بالا رونده و دارای پیچ هستند که به صورت معلق می باشند مانند شیرخشت، پیچ گلیسین، پیچ امین الدوله و انواع پیچ ها

گروه سوم از این گیاهان، گیاهان سوزنی برگ و مقاوم هستند مانند کامیس پاریس

گروه چهارم گل ها و گیاهان معطر و خوشبو و تزئینی هستند

باغبانی در بالای پشت بام را می توان به باغبانی در بالای یک کوه تشبیه کرد. ما تمایل داریم گیاهانی را انتخاب کنیم که نسبت به ارتفاع تحمل بیشتری دارند تا  در وزش بادهای شدید نگران از بین رفتن آنها نباشیم. بیشتر گیاهان همیشه سبز به همین دلیل و همچنین درختان چند ساقه و گریان خوب عمل می کنند.

 ما همچنین سعی می کنیم از گیاهان با برگ های بزرگ مانند گوش فیل که به راحتی توسط باد از بین می روند ، اجتناب کنیم. در نهایت، توصیه می‌کنیم تعداد کل ساعات نور خورشید را که روی پشت بام می افتد را بررس کنید تا مشخص شود که آیا باید از گیاهان برای آفتاب کامل تا نیمه یا بیشتر در سایه استفاده کنید.

گیاهان برای مقابله با شرایط سخت باید بسیار سخت باشند. آنها احتمالاً بسته به جنبه باید در برابر بادهای شدید و خشکسالی و همچنین آفتاب شدید یا سایه عمیق تحمل کنند. گیاهان انبوه همیشه سبز برای علاقه در تمام طول سال خوب هستند و بیشتر آنها دارای برگهای ضخیم و براق هستند که از خشک شدن سریع آنها جلوگیری می کند.

نخل های گریزلینیا، گاریا، ویبورنوم تینوس، اسکالونیا، ایونیموس، فتسیا و نخل های کوتوله ایده آل هستند و پناهگاهی برای گیاهان چند ساله رنگارنگ اما سرسخت مانند خارهای کره ای، نیلوفرهای روز و هوشرا هستند که در زیر آنها قرار گرفته اند.

همچنین برای طراحی روف گاردن تهران بهتر است گیاهان مدیترانه ای را انتخاب کنید که در محیط خشن یک فضای خشک و گرم و بادخیز استفاده می شوند. کارهایی را با برگ های کوچک انتخاب کنید که به باد اجازه عبور بدهد. گیاهانی مانند اسطوخودوس، سنتولینا، علف ها و گیاهان خوب عمل می کنند.

در طراحی روف گاردن تهران، جایی که گیاهان به طور طبیعی رشد نمی کنند، تجربه ای کاملا متفاوتی از طراحی باغ روی زمینی است که گیاهان زیادی در آن رشد می کنند. نکات کلیدی که باید در نظر بگیرید این است که آیا می توانید گیاهان را به آنجا ببرید، آیا آنها در محیط زیست زنده می مانند و آیا در پشت شما رشد می کنند؟

در طراحی روف گاردن تهران، گیاهان باید بتوانند با تابش شدید آفتاب کنار بیایند. گیاهانی مانند آویشن، بادرنجبویه، مریم گلی، اسطوخودوس، پوتنتیلا، اولئاریا، کاریوپتریس، یاس بنفش کالیفرنیایی و یوکا و آگاوهای دراماتیک را انتخاب کنید. چمن ها شرایط گرم را دوست دارند، بنابراین آنها گزینه خوبی هستند زیرا بافت ظریفی ایجاد می کنند.

مخروطی‌های کوتوله، مانند درخت عرعر مدادی و کاج موگو، مکان‌های گرم نیز برای روف گاردن تهران مناسب هستند.

آلاچیق، پرگولا و چتر در طراحی روف گاردن تهران

از آلاچیق و پرگولا می توان برای ایجاد سایه در طراحی روف گاردن تهران استفاده کرد. همچنین از چتر و سایبان روف گاردن برای این کار نیز استفاده می شود.

برای ایمنی و مسئولیت شما، ساختمان و جامعه اطراف، هر سازه ای روی پشت بام یا تراس باید به ساختمان متصل شود. اینها باید توسط مدیریت ساختمان تایید شده و توسط یک مهندس سازه و معمار برای توانایی آن در مقاومت در برابر بار باد، بار (وزن) و جزئیات اتصال بررسی شود. قوانین ساختمان و منطقه بندی باید در نظر گرفته شود. یک سقف پس از نصب باید ضد آب شود.

ایمن سازی مبلمان روف گاردن در طراحی روف گاردن تهران

باد یک عنصر حیاتی است که باید در طراحی روف گاردن تهران لحاظ شود. بسیاری از مناطق شهر تهران باد خیر هستند که برای جلوگیری از آسیب دیدن مبلمان روف گاردن در بادهای شدید، باید آن‌ها را روی سنگ‌فرش‌های بتنی محکم کنید و در زمان هایی که از آن ها استفاده نمی کنید توسط پوششی آنها را محفوظ نگه دارید.

نکات مهم طراحی در نگهداری از روف گاردن تهران

 • روف گاردن ها دارای سطح مشخصی از استاندارد نگهداری روی پشت بام هستند، مانند هر باغ سنتی، انتخاب گیاهان مناسب، کود دهی در صورت لزوم، مالچ پاشی برای کاهش تبخیر در طول بهار، تابستان، پاییز و انجام یک لایه کامل مالچ برای سیکل های ذوب یخبندان زمستانی باید رعایت شود.
 • انجام اقدامات نگهداری از خشک شدن گیاه، بیماری ها و آفات را به حداقل می رساند. هرس و تقسیم منظم گیاهان چند ساله توصیه می شود زیرا گیاهان می توانند در کاشت خود فشرده شوند.
 • سنگ فرش ها و اثاثیه روف گاردن باید به طور منظم تمیز شوند، زهکشی ها و سطوح نیز تمیز شوند.
 • باد یک مشکل رایج در طراحی روف گاردن تهران است. بسیاری از گیاهان می توانند با آن کنار بیایند، اما اگر می خواهید در تمام سال از فضا لذت ببرید، ممکن است به پناهگاهی در روف گاردن نیاز داشته باشید.
 • بادشکن‌های یک تیکه ایده خوبی نیستند، مگر اینکه از ساختمان‌های اطراف محافظت کنند و حریم خصوصی ایجاد کنند، زیرا دید را مسدود می‌کنند، به‌علاوه فشار باد بر روی آنها زیاد است. به‌جای آن، چوب‌های نفوذپذیر، چوب‌های سدر را که به صورت افقی چیده شده‌اند، یا پارچه بادبانی سوراخ‌دار که باد را فیلتر می‌کند، انتخاب کنید تا فقط نسیم ملایمی در سمت بادگیر (در سمت پایین) احساس شود را انتخاب کنید.
 • نورپردازی در طراحی روف گاردن می تواند افزودنی بسیار موثر برای طراحی روف گاردن تهران باشد. نورپردازی خود را با در نظر گرفتن ویژگی‌های مکان پشت بام برنامه‌ریزی کنید، از طرح‌هایی که سبک وزن و ضعیف هستند اجتناب کنید، زیرا مطمئناً توسط بادهای شدید از بین می‌روند. به جای آن چراغ های دیواری داخلی را استفاده کنید.
 • انتخاب مواد کفپوش برای باغ پشت بام شما می تواند تقریباً به همان روشی باشد که انتخاب کفپوش برای سایر فضاهای بیرونی انجام می شود. انتخاب باید با توجه به اندازه و سبک فضا و همچنین ترجیح شخصی شما تعیین شود. سنگفرش های سنگی یا سفالی در فضاهای کوچکتر کار می کنند، کاشی ها بهترین گزینه برای سهولت حمل و نقل روی پشت بام و نصب هستند.
 • اکثر روف گاردن های پشت بام با یک غشای ضد آب پوشیده شده اند، در حالی که برخی دیگر دارای یک لایه نسوز هستند، بنابراین مراقب باشید که آنها را با وسایل و اتصالات سوراخ نکنید.
 • وزن مهم ترین ملاحظات عملی است. با بالکن‌های کوچکی که در کناره‌های آپارتمان‌ها یا خانه‌های شهری قرار گرفته‌اند، دیگر نیازی به نگرانی نخواهید داشت، زیرا آنها به‌طور خاص برای تحمل وزن چند گلدان، ظروف و یک مجموعه غذاخوری بیسترو طراحی شده‌اند. با این حال، تراس های پشت بام، موضوع بسیار متفاوتی هستند.
 • اگر وزن چاش شماست، کارهای مشخصی وجود دارد که می توانید انجام دهید. گلدان های پلاستیکی همراه با نمونه های فایبرگلاس، وزن بسیار کمتری نسبت به ظروف بتنی، سنگی یا سفالی دارند. از قرار دادن گلدان در مرکز تراس پشت بام خودداری کنید و تعداد آنها زیاد نباشد (ظروف کمتری بهتر به نظر می رسند).
 • ثابت کردن گلدان ها به دیوارهای اطراف یا قرار دادن آنها در قفسه های کنسول کمک خواهد کرد زیرا دیوارها وزن را تحمل می کنند، نه سقف.
 • به جای یک میز بزرگ و شیشه ای، مبلمان باغی تاشو سبک وزن را انتخاب کنید.
 • دسترسی یکی دیگر از عوامل کلیدی است که بر کارهایی که می توانید با یک فضای پشت بام انجام دهید تأثیر می گذارد. احتمالاً باید مواد و گیاهان را با آسانسور و شاید از داخل خانه بیاورید، بنابراین همیشه راه پله‌ها، راهروها و راهروها را باید در نظر بگیرید تا مطمئن شوید که می‌توانید گیاهان و مواد را به راحتی به پشت بام انتقل دهید.
 • بالابرها، به ویژه جرثقیل ها، اغلب گران هستند، بنابراین اگر بودجه شما محدود است، این را در نظر داشته باشید. اگر دسترسی واقعاً محدود است، ممکن است مجبور شوید به طور موقت از داربست استفاده کنید.
 • مطمئناً ایمنی از اهمیت بالایی برخوردار است، بنابراین از آویزان کردن هر چیزی روی لبه یا قرار دادن گلدان روی لبه های روف گاردن خودداری کنید، مگر اینکه محکم بسته شده باشند.
 • در زمان طراحی روف گاردن تهران، قوانین آتش نشانی بسیار خاصی برای طراحی روف گاردن در تهران وجود دارد که باید بررسی شود.
 • در زمان طراحی روف گاردن تهران، معمولاً ترکیبی از نورپردازی دیوارکوب با ولتاژ بالا و نورپردازی منظره با ولتاژ پایین را برای جلوه بیشتر در طراحی روف گاردن در تهران در گلدان ها یا فلاور باکس ها استفاده می کنیم.
 • در زمان طراحی روف گاردن تهران، برای ایجاد سایه، بسته به زیبایی و بودجه مشتری، احتمالاً یک چتر، بادبان سایه دار، سایبان یا آلاچیق را توصیه می کنیم.
 • در زمان طراحی روف گاردن تهران،  جکوزی معمولا تا زمانی مجاز است که برای آن سقف خیلی سنگین نشود. سخت ترین کار جکوزی معمولاً رساندن آن به پشت بام است،  ممکن است به جرثقیل نیاز باشد که می تواند گران باشد.

نکات مهم در آبیاری در زمان طراحی روف گاردن تهران

مطمئن ترین روش آبیاری شامل راه اندازی سیستم آبیاری قطره ای خودکار است. فرض اینکه با استفاده از شلنگ یا آبپاش می توانید این کار را انجام دهید تفکری بیهوده است. نصب سیستم آبیاری شامل یک سیستم آبیاری هوشمند قطره ای قابل تنظیم در فصول سال بهترین انتخاب است. سیستم باید با یک دستگاه جریان برگشتی نصب شود و در اواخر پاییز قبل از احتمال یخ زدن خطوط تخلیه شود.

انتخاب خاک مناسب در طراحی روف گاردن تهران

بستر کاشت باید خاکی سبک یا مخلوط بدون خاک سنگین باشد. محیط رشد برای باغبانی روی پشت بام، همان موادی نیست که برای گیاهان آپارتمانی یا باغ سنتی شهری یا باغ کوچک حومه شهر استفاده می شود. خاک سنتی سنگین است و پس از بارندگی های مکرر سنگین و بهم چسبیده می شود و باعث کاهش احتباس آب و هوادهی برای ریشه گیاهان می شود.

خاک در کاشت گیاهان روف گاردن باید سبک باشد زیرا حداقل نگه داشتن وزن از اهمیت بالایی برخوردار است. پیت ماس، پرلیت، ورمیکولیت، پوست درخت کاج ممکن است برخی یا همه اجزای داخل مخلوط برای سبک نگه داشتن آن باشند.

همچنین فلاورباکس ها و گلدان ها باید با پارچه‌های منظره و یا پرده‌هایی پوشانده شوند تا از فرسایش محیط رشد و گرفتگی زهکشی سقف جلوگیری شود.

نکات کوددهی در زمان طراحی روف گاردن تهران

بسته به انتخاب گیاهان مناسب روفگاردن، گیاهان نیازهای متفاوتی خواهند داشت. برای آن دسته از گیاهانی که دوست دارند مدوام با کود تغذیه شوند (به عنوان مثال: گل رز) یا از مواد آلی موجود در خاک استفاده می کنند باید طبق برنامه به خاک، کود مناسب اضافه کنید.

به یاد داشته باشید که گلخانه ها دائماً در حال آبیاری هستند. بنابراین خاک به طور منظم در حال شسته شدن است. بنابراین کود و مواد آلی (کمپوست) باید به طور منظم برای جبران آن اضافه شود.

بهترین باغ های پشت بام و تراس های شهری همه این عوامل را در نظر می گیرند.

آیا به این فکر می کنید که پشت بام خود را به یک باغ تبدیل کنید؟ باغبانی روی پشت بام چالش های خود را دارد که ممکن است حتی با تجربه ترین باغبان ها را شگفت زده کند. قبل از شروع طراحی روف گاردن تهران، این سوالات متداول را بخوانید.

آیا می توانم یک باغ روی پشت بام خود داشته باشم؟

بله، هر چیزی ممکن است. اول، مهم است که تفاوت بین روف گاردن و بام سبز را بدانید . بام سبز را می توان روی هر سقفی، حتی سقف شیبدار انجام داد. یک بام سبز معمولاً از سینی های کم عمق پلاستیکی یا فلزی تشکیل شده است که با سموم، علف ها یا گل های وحشی چند ساله پر شده اند.

 • سبک وزن و نصب آن آسان است. یک روف گاردن معمولاً از گلدان های بزرگتر پر از ترکیبی از گیاهان همیشه سبز، گل ها، درختچه ها و علف ها تشکیل شده است. یک روف گاردن همچنین ممکن است شامل اثاثیه فضای باز باشد و می تواند به عنوان یک اتاق در فضای باز در نظر گرفته شود.
 • یک روف گاردن معمولاً بر روی یک سطح بام مسطح وجود دارد، به دلیل وزن مواد و نحوه استفاده از فضا نیز مهم است.

چگونه می توان وزن را در طراحی روف گاردن تهران پایین نگه داشت؟

فلاورباکس ها یا گلدان های پیش ساخته چوب، فایبرگلاس و فلز معمولاً برای شروع بسیار سبک وزن هستند. محیط کشت سفارشی حجیم تر هستند و می توان آنها را با کف کاذب طراحی کرد تا به کاهش کل خاک مورد نیاز برای پر کردن آنها کمک کند. در مورد کف روف گاردن، کفپوش چوبی یا چینی معمولاً وزن کمتری نسبت به سنگ یا بتن دارد.

چه امکاناتی برای یک باغ پشت بام در طراحی روف گاردن تهران مورد نیاز است؟

یک شیر آب در فضای باز برای یک روف گاردن ضروری است. معمولاً یک سیستم آبیاری قطره‌ای خودکار را می‌توان با حدود 1000 تا 2000 دلار نصب کرد و در زمان بسیار صرفه‌جویی می‌کند و همچنین به افزایش طول عمر و سلامت گیاهان کمک می‌کند.

 معمولاً در سال اول با کاهش شدید نیاز به کاشت جایگزین، هزینه خود را جبران می کند. اگر قصد نصب نورپردازی منظره با ولتاژ پایین را دارید، داشتن پریز برق مفید است.

طراحی باغ های پشت بام تهران

طراحی باغ روی پشت بام یا روف گاردن یا همان بام سبز به لایه ای از پوشش گیاهی گفته می شود که روی لایه ای از بستر پشت بام یا یک سطح یا سقف صاف یا شیب دار رشد می کند. لایه زیرلایه حاوی مواد زهکشی و محوطه سازی است و در زیر آن یک غشای ضد آب محافظ قرار دارد که به عنوان یک مانع برای جلوگیری از نشت آب از بالا عمل می کند.

طراحی تراس گاردن

طراحی باغ های بالکن سبز، تراس سبز یا تراس گاردن تهران

باغ بالکن یا بالکن سبز یا تراس گاردن تهران، فضای سبزی است که در بالکن یا ایوان موجود ساختمان های شهر تهران ایجاد می شود. این می‌تواند مجموعه‌ای از فلاورباکس ها و گلدان‌ها یا حتی یک باغ عمودی روی داربست باشد.

مزایای طراحی تراس گاردن یا تراس سبز تهران

 • طراحی تراس گاردن یا تراس سبز تهران باعث جذابیت زیبایی شناختی در فضایی که به ندرت استفاده می شود.
 • طراحی تراس گاردن یا تراس سبز تهران باعث محافظ در برابر آلودگی صوتی می شود.
 • طراحی تراس گاردن یا تراس سبز تهران باعث یک فضای خصوصی برای خلوت انسان ها می باشد.
 • طراحی تراس گاردن یا تراس سبز تهران باعث یک اثر خنک کننده در هوای گرم تهران دارد.
 • طراحی تراس گاردن یا تراس سبز تهران باعث منبع غذایی از گیاهان و سبزیجات است.