روف گاردن چیست؟  

روف گاردن یا باغ بام

روف گاردن(Roof Garden) که در لغت نامه فارسی با نام باغ بام شناخته می شود، به فضای سبزی که در پشت بام آپارتمان ها یا منازل مسکونی ایجاد می شود، گفته می شود. این بام بستر مناسبی برای کشت گیاهان در سقف ها ایجاد می کند که بعد ارتفاع آن را از فضاهای سبز معمولی متمایز می کند.

روف گاردن یا باغ بام این فرصت را برای شما به وجود می آورد تا علاوه بر داشتن محیط و منظره ای دل انگیز، روح و روان انسان را آرامش ببخشد. امروزه روف گاردن یا باغ بام با پیشرفت علم و تکنولوژی امکان ساخت باغ هایی در سطح بام های خانه و ساختمان ها را فراهم می کند که در فضاهای شهری انبوه و آپارتمانی یک رویا به حساب می آید. خانه ها و آپارتمان هایی که مجهز به روف گاردن هستند، در بحث خرید و فروش کمترین دغدغه را برای صاحب خانه یا خریدار ایجاد می کند که این امر را تسهیل می کند.
روف گاردن یا باغ بام که به بام سبز یا سقف سبز نیز معروف شده است، ایده ای جدید در طراحی بام های ساختمان های جدید محسوب می شود. شرکت ال گرین با بیشترین سابقه در زمینه طراحی، اجرا و تامین متریال روف گاردن و بام سبز همراه با تیمی مجرب از مهندس و مجریان این حوزه، آمادگی لازم جهت اجرای بام سبز، تراس سبز و دیوار سبز در پشت بام ها و محوطه های شما را دارد. همچنین این شرکت از انواع پروفیل چوب و پلاستیک با بهترین قیمت و ضمانت معتبر استفاده می کند.
انتخاب پوشش گیاهی یا گیاهان بام سبز اهمیت زیادی در موقعیت جغرافیایی ساختمان دارد و اگر این گیاهان به درستی انتخاب نشوند، علاوه بر مطلوب نبودن بام سبز و عدم کنترل دما، منجر به ناسازگاری آب و هوایی شده و به این گیاهان آسیب می رسد.
روف گاردن که در بام ، تراس و دیوار ها که با گیاهان پوشانده می شوند، از ترکیب مبلمان، آلاچیق، آبنما و … در تکمیل فضا استفاده می کنند. روف گاردن در حقیقت فضاهای پرت و غیر قابل استفاده ساختمان را به محیطی مناسب برای تفریح و تفرج ساکنین ساختمان تبدیل می کند. همچنین امکان باغبانی، گل کاری، کشاورزی، پرورش سیفی جات برای علاقه مندان این حوزه فراهم می کند.
روف گاردن مساحت قابل ساخت یک پروژه را افزایش می دهد و مکان مناسبی را برای اجتماع درون ساختمان فراهم می کند. از این رو مورد توجه مهندسان ساختمان، معماران، مشاوران، سازندگان و تمامی ذینعفان این حوزه قرار گرفته است.

روف گاردن(باغ بام) به عنوان یکی از رویکردهای نوین معماری و شهرسازی و برخاسته از مفاهیم توسعه پایدار در جهت افزایش سرانه فضای سبز، ارتقای کیفیت محیط زیست و توسعه پایدار شهری می باشد. از آن جایی که نامناسب بودن کیفیت هوا در سطح شهرهای بزرگ به عوامل گوناگونی از قبیل: زیاد شدن جمعیت، ترافیک های سنگین، افزایش صنعتی شدن، افزایش ساختمان ها، افزایش مصرف سوخت های فسیلی، مشکلات ناشی از سیستم های فاضلاب ،کاهش فضای سبز، و…. مربوط می باشد که عوامل فوق منجر به آن خواهد شد که انرژی بیشتری برای خنک کردن در تابستان و حتی انرژی الکتریکی بیشتری برای روشنایی احتیاج باشد.

بنابراین در عصر حاضر برای حل این معضلات، نیاز به گزینه های طراحی دوستدار محیط زیست افزایش پیدا کرده است، تا به این ترتیب جهانی پایدار خلق گردد. کاشت سبزی ها، بوته ها و حتی درختان کوچک بر روی بام ها و یا روی دیوارها می توانند در زیبا کردن و بهتر نمودن هوای شهرها مفید واقع شوند، علاوه بر این ها در کم شدن انرژی مصرفی نیز می توانند نقش بسیار مهمی داشته باشند.

مزایای روف گاردن(باغ بام)

ایجاد عایق حرارتی و صوتی روی بام ساختمان

بام های سبز از تابش اشعه های نور خورشید محافظت به عمل می آوردند و به طور غیرمستقیم در خنک سازی و کاهش انتقال حرارت نقش دارند. بام های سبز از طریق کاهش نوسانات گرمایی بر روی سطح خارجی بام و از طریق افزایش ظرفیت گرمایی لایه های سقف به خنک سازی فضای زیر بام در تابستان و گرم ماندن آن در زمستان کمک می کنند.

همچنین سیستم بام های سبز عایق بندی صدا را افزایش می دهند، البته این تأثیر در بام های سبز گسترده که کم عمق هستند و روف گاردن(باغ بام) هایی که خاک های عمیق تری دارند متفاوت است.کیفیت عملکرد عایق صوتی به نوع سیستم به کار رفته و همچنین به ضخامت لایه بستگی دارد.

بهبود وضعیت آلودگی هوا و کاهش دی اکسید کربن هوا به صورت محلی

 گیاهان آلاینده های هوا را از طریق روزنه های خود جذب، رسوب روی اندام های گیاهی، همچنین کاهش درجه حرارت سطح از طریق تراوشات خنک کننده آلودگی ها را کاهش می دهد. کلاً گونه های درختی و درختچه ای اثرات بیشتری در کاهش آلودگی دارند. اگرچه بام های سبز فشرده با درختان و درختچه ها از نظر کاهش آلودگی مطلوب ترند اما بام سبز گسترده می تواند در مورد کیفیت هوا نقش مکمل را ایفا کند.

بام هـای سـبز از طریق فرآیند فتوسـنتز و تثبیت کربن در بافت هـای گیاهی و همچنین کاهش انرژی از طریق عایق سـازی سـاختمان (کاهـش مصرف سـوخت های فسیلی) باعث کاهش کربن دی اکسید هوا می گردند.

بهبود کیفیت مدیریت و نگهداری آب باران و کاهش اثرات منفی ناشی از جریان آب

 بـام سـبز در کاهـش جریان آب های سـطحی، بهبود کیفیت جریان آب های سـطحی و کاهش طغیـان فاضلاب ها تأثیر زیادی دارد. اصولا در تابستان بام های سبز می توانند 70 الی 80 درصد و در زمسـتان بیـن 25 تا40 درصـد آب بـاران را در خود حفظ کنند. بام سـبز با حفظ آب های سـطحی و تخلیه تدریجی آن از اثرات منفی سـرریز و طغیان فاضلاب ها می کاهد.

حفظ محیط زیست و تنوع زیستی و زیباسازی محیطی

با احداث روف گاردن(باغ بام) بنا از حالت خشن، سخت، ناملایم و بدون درخت به حالت طبیعی و زنده تبدیل می شود که در این حالت می توان به میزان قابل ملاحظه ای زیبایی بنا را بهبود بخشید .

همچنین می توان با بام های سبز زیستگاه جانداران و گیاهانی را که قربانی توسعه ساختمان سازی می شوند جبران کرد و از طریق توسعه فضای سبز و گسترش حیات وحش می توان سهم فراموش شده گونه های جانوری و پرندگان را احیا کرد.

امکان درآمد زایی از فضاهای مرده و تسهیل در فروش ساختمان

استقرار صنعت بام سبز تأثیرات قابل ملاحظه ای روی اقتصاد داشته است از جمله ایجاد شغل های جدید در زمینه تولید، ساخت، طراحی، نصب و دیگر سرویس ها. ساختمان هایی که دارای فضای سبز می باشد دارای ارزش اقتصادی بیشتری هستندکه علاوه بر تسهیل در فروش دارای قیمت بیشتری هم می باشد. با توجه به ویژگی های فضای سبز در زیبا سازی محیط، جذب مشتری آسان تر و بیشتر صورت می گیرد و همچنین فرصت های بیشتری را برای فروش به مالک می دهد.

حفاظت از ساختمان

طول عمر بام معمولی حدود 20 سال است. در صورتی که طول عمر بام سبز 45 سال یا بیشتر برآورد شده است. غشای قیری بام به وسیله خاک و پوشش گیاهی از اشعه ماورای بنفش و نوسانات شدید درجه حرارت بین شب و روز محافظت می کند.

کاهش جزایر حرارتی

اصلی ترین هدفی که از ساخت روف گاردن(باغ بام) ها دنبال می شود پاسخگویی به مشکلات «جزایر گرمایی» و «کاهش جریان آب سطحی» می باشد که به خاطر سطوح تیره و غیرقابل نفوذ در شهرها به وفور قابل ملاحظه است. جزایر گرمایی به طور خاص نه تنها دمای هوا را حتی تا 11 درجه سانتی گراد افزایش می دهد بلکه، سبب اضافه شدن طول دوره گرما می شود که به نوبه خود سبب استفاده بیشتر از وسایل سرمایشی و افزایش مصرف نیروی الکتریسیته می شود همگی این موارد با رویکرد پایداری در تعارض است. گیاهان با پدیده تعرق خود و جذب انرژی محیط و رطوبت موجود خاک بستر با جذب نور خورشید به بهبود شرایط محیطی کمک مؤثری می کند.

بام سبز چیست؟

تاریخچه بام سبز یا روف گاردن

همه چیز در مورد روف گاردن و مزایا و معایب آن

استاندارد، آیین نامه، قوانین شهرداری و ضوابط ساخت روف گاردن

تراس سبز یا تراس گاردن چیست؟

روف گاردن پروژه مجتمع تجاری، تفریحی و اداری ایران مال

مزایا و معایب روف گاردن چیست؟

روف گاردن باعث می شود که نور خورشید در پوشش گیاهی باغچه های پشت بام جذب شده و علاوه بر ایجاد محیطی دنج برای استراحت و پذیرایی در رشد و پرورش گیاهان بسیار کمک کند.

روف گاردن و بام سبز در شهرهای بزرگ ایران که از اقلیم آب و هوایی گرم و خشک رنج می برند بسیار موثر بوده و همچنین باعث کاهش دمای محیط شهری می شود و ساختمان را از اتلاف انرژی تجهیزات سرمایشی و گرمایشی تا حد زیادی بی نیاز می کند. از لحاظ مصرف انرژی، روف گاردن از طریق جلوگیری از هدر رفتن گرما صرفه جویی بسزایی ایجاد می کند.

سقف های سبز بر خلاف سقف های سیاه سنتی از طریق جذب گرما به جای بازتاب آن باعث می شوند تا عایق طبیعی برای ساختمان ها ایجاد شده و هزینه های انرژی را کاهش دهد. چرا که سقف های سنتی تشکیل شده از بتن، آسفالت و مواد دیگر به دلیل بازتاب نور خورشید، گرمای آن را نسبت به باغ و  باغچه در پشت بام، بیشتر نگهداری می کنند. سقف های روف گاردن و بام سبز به علت عدم درگیری با باران، برف و سایر تغییرات آب و هوایی کمتر در معرض آسیب می باشند. همچنین این سقف ها تولید آلاینده‌های هوای مرتبط و انتشار گازهای گلخانه‌ای را با کاهش تقاضای تهویه هوا انجام می دهند.

علاوه بر این سقف های سبز به اثر جزیره حرارتی که تا ساعت ها گرما را در خود حتی پس از غروب آفتاب نگه می دارند کمک می کند. گیاهان بام سبز با از بین بردن ذرات هوا، اکسیژن و سایه تولید می کنند و از روند گسترش غبار در هوا جلوگیری می کنند و این پشت بام ها تا دو برابر سقف های سنتی قادر به حفاظت به صورت طبیعی در برابر دما و گرمای شدید هستند. سقف های سبز توانایی کاهش و آهسته کردن رواناب فاضلاب های سطحی در محیطهای شهری را دارا بوده و با جذب بارش باران در تابستان و زمستان خطر جاری شدن سیل و طغیان فاضلاب را کاهش می دهند.

همچنین شبکه های فاضلاب شهری به علت عبور باران از درختان و گیاهان و فیلتر خاک کمتر در معرض آلوده شدن هستند. در زندگی شهری امروزی انسانها به دنبال یک محیط دنج و آرام و به دور از سر و صدای زندگی شهری و ترافیک هستند که با استفاده از روف گاردن این احساس برای آنها فراهم می شود.

همچنین این بام ها از عبور سر و صداها و صداهای مزاحم شهری جلوگیری کرده و به عنوان یک عایق صوتی عمل می کنند. همچنین باغچه های بالای سقف مانند یک عایق عمل کرده و باعث افزایش عمر ساختمان می شود و از طرفی هم زیبایی دو چندانی به پشت بام ساختمان می دهد. در این میان نقش دکوراتیو و دکوراسیون در طراحی پشت بام بسیار مهم به نظر می رسد. در روف گاردن، کشت مواد غذایی در فرآیند کشاورزی در باغ های کانتینر دار انجام می شود و حتی می توان از گیاهان و سبزیجاتی که شرایط نگهداری ویژه ندارند استفاده کرد.

اگر بخواهیم به صورت خلاصه به مزایای روف گاردن یا بام سبز اشاره کنیم می توان آن را محیطی جذاب برای تفریح و بازی کودکان و خانواده ها، سایبان و پناهگاه مناسب تولید غذا و میوه ها، کنترل دما، محیطی مناسب برای پرندگان، محلی مناسب جهت کشت محصولات کشاورزی و پرورش گیاهان، گسترش فضای سبز، کاهش آلودگی هوا، کاهش دی اکسید کربن، کنترل دمای شهری، زیباسازی منظر شهری، افزایش عمر پشت بام، عایق صوتی، کاهش بار سیستم های مجاری فاضلاب، کاهش انتقال حرارت از طریق ذخیره انرژی ساختمان، حفظ رطوبت هوا، فتوسنتز گیاهان، استفاده از فضاهای پرت و بلا استفاده، ترویج سلامتی و بهزیستی، افزایش قیمت ساختمان و صرفه جویی اقتصادی اشاره کرد.

مزایا و معایب روف گاردن

مزیت های اجرای بام سبز یا روف گاردن

مزایای بام سبز در کاهش آلودگی محیط های شهری

نقش بام سبز یا روف گاردن در کاهش آلودگی ها

روف گاردن پروژه مجتمع تجاری - اداری پرنسا

طراحی روف گاردن

طراحی روف گاردن یا باغ بام یا بام سبز نیازمند المان های زیادی است که علاوه بر مهندسی و معماری سازه های مورد استفاده در لایه های ساخت آن، پوشش گیاهی و المان های محیطی آن نیازمند طراحی اولیه می باشد. این طراحی بر اساس میزان هزینه مالک و مساحت پشت بام محاسبه می شود. در طراحی روف گاردن المان های مختلفی مانند آبنما، آلاچیق، پرگولا، گلدان های پرتابل، گلدان های ثابت، چمن های طبیعی، چمن های مصنوعی، نیمکت، چوب های اشباع، باربیکیو، آشپزخانه های صحرایی، جکوزی، استخرهای فایبر گلاس، نیمکت های آفتابگیر سهم بسزایی در زیبایی محیط دارند که هر چقدر این المان های به درستی کنار هم قرار گیرند، محیط جذاب و شاداب برای ساکنین ساختمان فراهم می کنند.

روف گاردن در شرکت ال گرین به دو مرحله عمرانی که شامل عملیات ایزولاسیون و زهکشی و مرحله لنداسکیپ که شامل اجرای فضای سبز و پوشش گیاهی و تجهیز محیط به آلاچیق، باربیکیو، آبنما و … است، تقسیم بندی می شود. پیشرفت تکنولوژی در تجهیزات و مصالح جدید ژئوسنتتیک مانند ژئوممبران، ژئودرین و ژئوتکستایل علاوه بر کاهش هزینه های اجرایی، به بالابردن ایمنی سیستم ایزولاسیون، زهکشی و فیلتراسیون بام به عنوان اساسی ترین اجزا ساختمان کمک شایانی می کند.
این طراحی ها می تواند از قراردادن چند گلدان شروع کرد و یا با استفاده از تجهیزات مناسب چیدمان کرد. درصد فضای سبز، فضاهای تردد، فضاهای تجهیزات و … با نظر کارفرما و مهندسین شرکت ال گرین انجام می شود. در طراحی روف گاردن و بام سبز عوامل متعددی دخیل هستند، اولین آیتم بودجه و سلیقه کارفرماست که بر اساس بودجه خود، چه طراحی ای را میخواهد در پشت بام سبز خود انجام دهد. برای این منظور در زمان طراحی انواع لایه های بام سبز بر اساس متریال و محصولات استاندارد بام سبز انتخاب شده و بهتر است که هزینه در زیرسازی در بهترین حالت ممکن صورت گیرد تا به پشت بام آسیبی وارد نشود. از طرفی دیگر خاک مناسب جهت پرورش گیاهان و پوشش گیاهی به درستی انتخاب شود.

گیاهان بام سبز هم باید مطابق با اقلیم و شرایط اب و هوایی منطقه انتخاب شوند و در محیط و پوشش گیاهی کاشته شوند. همچنین باید مکان و نوع مناسبی برای فلاورباکس، گلدان، آلاچیق، پرگولا، سایبان، چمن مصنوعی، چمن طبیعی، مبلمان، آتشکده، آتشدان، آشپزخانه صحرایی، باربیکیو، استخر، سوئیت و سایر تجهیزات مد نظر کارفرما، انتخاب کرد. طراحی روف گاردن یا باغ بام شامل یک مرحله عمرانی که از ایزولاسیون، زهکشی و عایق بندی تشکیل شده است و مرحله دیگر لندسکیپ یا طراحی محوطه شامل اجرای فضای سبز و تجهیزات بام سبز شامل آلاچیق، پرگولا، آبنما، فلاور باکس و … می باشد.

ایزولاسیون در روف گاردن به عنوان عایق مناسب برای عبور آب به فضای پشت بام و لایه های زیرین از اهمیت بالایی برخوردار است. بسیاری از کارفرمایان به دنبال طراحی روف گاردن مدرن هستند که برای این منظور تیم طراحی نمونه هایی را جهت انتخاب به آنها نشان می دهد که عناصر استفاده شده در آن شامل محصولات نوین، ایجاد رنگ بندی، هارمونی خاص، متریال های چند منظوره، نورپردازی مدرن و … می باشند.

اصول طراحی روف گاردن یا فضای سبز پشت بام و کاربردهای آن

طراحی روف گاردن

طراحی منظر چیست؟

مراحل اجرای بام سبز و عکس های پروژه روف گاردن مدرسه غیرانتفاعی هدایت قم

نکات مهم برای ساخت روف گاردن

روف گاردن در هر مکانی از ساختمان قابل اجراست. اما نام روف گاردن یا بام سبز برای پشت بام ساختمان ها در نظر گرفته شده است. شرکت ال گرین در زمینه تخصصی پاسیو ها و همچنین تراس سبز و همینطور دیوار سبز به فضای ساختمان جلوه دیگری می دهد. نوع گیاهان این قسمت های ساختمان به میزان نور خورشید، تحمل گرما، تاسیسات ساختمانی، رشد ریشه گیاهان و … بر می گردد تا نوع پوشش گیاهی را تعیین کند. این پوشش ها ترکیبی از گیاهان، گلدان ها، بوته ها و درختان می باشد.
برای نگهداری گیاهان از سیستم های آبیاری هوشمند و اتوماتیک استفاده می شود که بسته به نوع روف گاردن این تجهیزات در قسمت تاسیسات ساختمان نصب می گردد.
در نورپردازی فضای سبز پشت بام یا روف گاردن از تجهیزات الکترونیکی مناسب در زاویه های مختلف استفاده می شود.
زیرسازی پشت بام علاوه بر مصالح ساختمانی به کارگرفته و عایق پشت بام توسط چندین لایه مانند محافظ عایق و محافظ رطوبت صورت می گیرد که در ایزولاسیون ساختمان و جلوگیری از آسیب ساختمان نقش مهمی دارد. در کف سازی فضای پشت بام از متریال های چوبی، شنی ، سنگی برای تزئین استفاده می شود.
در تجهیزات جانبی پشت‌ بام از آلاچیق، آتریوم، مبلمان آبنما و … استفاده می شود که نقش به سزایی در زیباسازی روف گاردن ایفا می کند.

انواع روف گاردن یا بام سبز

روف گاردن یا باغ بام یا همان بـام سـبز به طور کلی به سه نوع “مـتراکم”، “گـسترده” و “نیمه متراکم” طبقه‌بندی‌ می‌شود‌. بام‌های سبز متراکم در مکان‌های‌ عمومی طـراحی شده و شامل‌ درختان، درختچه‌ها و بوته‌ها و شـبیه‌ مـحوطه‌سازی‌ در سطح زمـین اسـت. ایـن بام‌ها دارای محیط کشتی با عمق 400-150 مـیلی‌متر‌ هـستند‌. همچنین به تعمیر و نگهداری بالایی نیازمند هستند. وزن‌ معمولی بام‌ سبز‌ متراکم‌ بـین 500-180 کـیلوگرم‌ بر متر مربع است. طراحي سازه‌هاي‌ بام‌ به دلیـل بار وزني قابل تـوجه اين نـوع بام‌ها از اهـميت ويژهـ‌اي برخوردار است و به‌ همان‌ نسبت‌ هزینه بیشتری برای ساختمان دارد.
در بام‌ سبز‌ گسترده با تـوجه بـه عمق کم و محدودیت در گسترش ریـشه، نـوع پوشـش گیاهی آن به چـمن‌ها‌، گـیاهان‌ علفی‌ دائمی، سالانه و مـقاوم در بـرابر خشکسالی استفاده می‌شود‌. بستر‌ بام‌ سبز‌ گسترده‌ معمولاً بین 200-60 میلی‌متر است. نیاز به نـگهداری ایـن بام‌ها کم است و آبیاری آنها نـیز بـسته به نـوع آب و هـوا نـاچیز است. وزن معمولی بام سـبز‌ گسترده بین150-60 کیلوگرم بر متر مربع است و برای سطوح بزرگ مناسب می‌باشد. اما بام سـبز نـیمه متراکم بین بام سبز گسترده و مـتراکم قـرار دارد. ایـن بـام‌ها دارای لایـه‌های‌ زهکشی‌، خاک و گـیاه عـمیق‌تر و گونه‌های گیاهی متنوع‌تر نسبت به بام گسترده است. عمق لایه‌ها حداکثر 250-120 میلی‌متر و وزن آن حدوداً بین 200-120 کیلوگرم بـر مـتر مـربع است.

اجزای تشکیل دهنده بام سبز یا روف گاردن

  1. پوشش گیاهی
  2. خاک محیط کشت
  3. فیلتر خاک
  4. زهکش
  5. محافظ رطوبت
  6. ضد ریشه
  7. محافظ عایق رطوبتی
  8. عایق رطوبتی

اجزای بام سبز یا روف گاردن چیست؟

زهکشی بام سبز یا روف گاردن

اجرای روف گاردن

روف گاردن باعث ایجاد رطوبت می شود که اگر زیرسازی سقف و کف سازی روف گاردن مناسب نباشد، ممکن است که آسیب های جدی به ساختمان وارد کند که هزینه قابل توجهی از اجرا مربوط به لایه های عایق و محافظ است. در روش پرتابل-مدولار زیر سازی شامل ایزوگام، یک لایه ملات ماسه و سیمان و یا موزائیک است. در همین مدت نیز تا دو روز می بایست تست آب انجام گیرد. همچنین آب ساختمان و فشار آن برای رسیدن به طبقات بالاتر باید مورد بررسی قرار گیرد تا ظرفیت لازم برای این کار را داشته باشد. چرا که استفاده از تانکر یا محفظه های نگهدارنده آب به علت سنگینی اصلا مناسب نبوده و بهتر است از آبیاری قطره ای و آبیاری اتوماتیک استفاده شود.

نکته مهم دیگر این است که آیا نور خورشید به صورت مناسب به گیاهان روف گاردن و بام سبز برخورد می کند یا خیر که اگر سایه توسط ساختمان های مجاور ایجاد شده باشد باید در انتخاب پوشش گیاهی دقت کرد. از سوی دیگر ممکن است که پشت بام میزان گرمای زیادی را جذب کند یا اینکه نور خورشید مستقیما به آن بتابد که در این شرایط باید تمهیداتی جهت سایبان، آلاچیق، پرگولا و … اندیشید. سیستم برق و کلید و پریزهایی که دسترسی برای سیستم روشنایی و برق رسانی را دارد از اهمیت ویژه ای برخورد است. همچنین باید در بام سبز، امکانی جهت انبار داری خرده ریزها و وسایل باغبانی در نظر گرفت.

حمل کردن مصالح ساختمانی و تجهیزات بام سبز و روف گاردن از پله ها، درهای ساختمان، آسانسور و راهروها نیازمند هماهنگی اولیه با مدیر ساختمان بوده و باید قبل از اجرا این مورد را مد نظر داشت تا از جرثقیل، بالابر و سایر امکانات جهت انتقال آنها استفاده کرد. در هنگام نصب فلاور باکس ها باید دقت کرد که گلدان ها از لبه های بیرونی ساختمان آویزان نباشد و همچنین تجهیزاتی مانند آلاچیق، پرگولا، سایه بان، سرپناه و … به شکل ایمنی در جایشان محکم شوند تا در برابر وزش باد شدید، روف گاردن آسیب نبیند و ایمنی افراد را تامین کند.

اجرای روف گاردن

هزینه و قیمت روف گاردن

برای خیلی از کارفرمایان و مالکین این سوال به وجود می آید که هزینه و قیمت اجرای روف گاردن چقدر است؟ در این جا ما به این نکته اشاره می کنیم که قیمت اجرای روف گاردن یا بام سبز بسته به نوع پروژه، طبقه پروژه، محل پروژه، گیاهان مورد استفاده، گلدان ها، فلاورباکس ها، تجهیزات، نوع کف، سیستم های آبیاری، عایق ها، فیلترها و سایر متریال های استاندارد استفاده شده در پروژه دارد که در زمان طراحی بسته به نظر کارفرما، انتخاب و اجرا می شود. چرا که شرکت ال گرین نماینده رسمی بسیاری از شرکت های بزرگ روف گاردن در دنیا بوده که قیمت های متریال آن ها با توجه به شرایط اجرا متفاوت است. همچنین در زمان طراحی نیاز است که کارفرما نیاز خود نسبت به تجهیزات دیگر مانند آلاچیق، سوئیت، پرگولا، آتشکده، کف پوش، آتریوم، ترموود، آتشدان، نیمکت، فلاورباکس، نورپردازی و … را بیان کند تا از تجیهزات روف گاردن ارزان یا لوکس در آن استفاده شود.

روف گاردن پیش ساخته (پرتابل مدولار)

روف گاردن یا فضای سبز روی پشت بام می تواند شامل چندین گلدان تا طراحی تخصصی فضای سبز و و اجرای تجهیزات روف گاردن روی پشت بام باشد. روف گاردن پیش ساخته یا پرتابل مدولار یکی از روش های اجرای روف گاردن است که بدون نیاز به زیر سازی و اجرای امکانات و تجهیزات در پشت بام اجرا می شود. در این نوع روف گاردن با استفاده از گلدان ها یا فلاورباکس های از قبل آماده شده، محیط روف گاردن تزئین شده و به وسیله آبیاری قطره ای این گیاهان آبیاری می شود. این روش نیاز به کفپوش روف گاردن برای زیبایی بیشتر داریم و بیشتر از ترموود یا چوب پلاست برای کف سازی استفاده می شود.
در این روش فلاورباکس های به صورت ثابت یا متحرک استفاده می شود و چون از فلاورباکس ها برای محیط کشت و آبیاری قطره ای استفاده می شود، لذا ارتباطی میان محیط کشت با پشت بام وجود ندارد و از بسیاری از هزینه های عایق سازی رطوبت جلوگیری می شود. این روش یکی از روش های روف گاردن ارزان می باشد که بسیاری از هزینه های اجزای بام سبز را کاهش می دهد.
در این روش مکان قرار گیری گیاهان بسیار حائز اهمیت بوده تا فضاهایی که نور بیشتری دارند، برای رشد گیاهان انتخاب شوند و سایر فضاهایی که سایه شده اند برای مبلمان و نشیمنگاه مورد استفاده قرار گیرند.

روف گاردن پیش ساخته (پرتابل مدولار)

گیاهان مناسب روف گاردن

گیاهانی که برای روف گاردن انتخاب می شوند باید نسبت به اقلیم آب و هوایی منطقه، گرما، حرارت، نور خورشید، شرایط کشت و … مورد بررسی قرار گیرند. چرا که گیاهانی که روی پشت بام کاشته می شوند باید در شرایط سخت آب و هوایی و تحمل بادهای شدید، برف و بوران، آفتاب شدید و … دوام زیادی داشته باشند.درختان همیشه سبز که برگ های درخشان و ضخیم دارند که در برابر شرایط بد آب و هوایی مقاوم هستند، انتخاب مناسبی برای روف گاردن یا بام سبز هستند که به عنوان مثال می توان به برگ پهن ها، ابریشم آویزها، اسکولانیا، گوشوارک ها و فاتیسا اشاره کرد که می توانند یک سایبان و پناهگاه برای گل های رنگی در زیرشان باشند. در این راستا تیم طراحی، گیاهان مناسب برای هر روف گاردن را پیشنهاد می دهد، چرا که گیاهان مناسب برای هوای مرطوب مانند شمال کشور، در آب و هوای گرم و خشک مناطق مرکزی از بین می روند. همچنین از طرفی خاک مناسب برای روف گاردن از مهمترین عوامل رشد پوشش گیاهی بوده که باید وزن کم، توانایی جذب آب زیاد و غنی از کود برای تغذیه گیاهان باشد.

راهنمای انتخاب گیاهان روف گاردن یا بام سبز

اصول زیبا شناختی در طراحی روف گاردن یا بام سبز

نقش گیاهان مناسب و مورد استفاده بام سبز در کاهش آلودگی هوا

انواع بستر کاشت گل ها و گیاهان باغچه ای و دلایل استفاده از آن در روف گاردن

تکنولوژی های نوین در تولید گل ها و گیاهان باغچه ای روف گاردن

جداسازی مواد زائد و اضافه کردن مواد آلی به خاک روف گاردن

روش های کاشت و تکثیر گل های فصلی و گیاهان باغچه ای روف گاردن

عملیات پوشش بذر و مراقبت های اولیه محیط کشت روف گاردن

عناصر غذایی گیاهان زینتی و اثرات آن در روف گاردن

عوامل زیست محیطی و نکات ایمنی در طراحی روف گاردن

مهم ترین مواد بستری مورد استفاده در پرورش گل و گیاه های روف گاردن

خاک مناسب روف گاردن

خاکهای معمولی که برای درختان و درخچه های زینتی انتخاب می شوند از اراضی کشاورزی درجه یک باید تهیه شوند تا علاوه بر دارا بودن مواد غذایی مناسب فاقد شوری و آهک بالا باشند. این خاک ها در بعضی از مناطق از معادن تهیه شده و بعد از گذراندن از الک هایی، ناخالصی هایی مانند سنگ های درشت و ریز را جدا می نمایند. مزیت این نوع خاک ها عدم وجود بذر علف های هرز می باشد ولی قیمت بالاتری دارند. در عوض خاک های معمولی دارای ناخالصی بیشتری بوده و قیمت کمتری دارند .

ویژگی های خاک و کود مناسب بام سبز یا روف گاردن

آبیاری اتوماتیک روف گاردن

یکی از عوامل مهم در نگهداری روف گاردن، سیستم های آبیاری اتوماتیک است، چرا که هزینه منابع انسانی جهت باغبانی و آبیاری این دغدغه را به وجود می آورد که این سیستم ها به صورت اتوماتیک انجام شود. شاید سیستم های آبیاری اتوماتیک این ذهنیت را به وجود بیاورد که هزینه بسیار بالایی دارند، اما در مدت زمان طولانی صرفه جویی اقتصادی نسبت به قیمت و کارکرد ایجاد می کنند. سیستم های آبیاری روف گاردن یا بام سبز به صورت اتوماتیک و قطره ای به صورت هوشمند در زمان های مشخص، اقدام به آبیاری محیط کشت و گیاهان می کنند که از مهمترین اجزای سیستم روف گاردن در زمان طراحی محسوب می شوند.

محصول استاندارد آبیاری اتوماتیک روف گاردن

روش های آبیاری بام سبز یا روف گاردن

نورپردازی فضای سبز پشت بام

برای زیباسازی بیشتر، از نورپردازی در روف گاردن استفاده می شود که بعضا هزینه بسیاری بالایی برای سازنده دارد که در شب جلوه ویژه ای به ساختمان می دهد. نورپردازی روف گاردن تفاوت یک طراحی بد یا خوب و حتی نمایش درست از یک طراحی خوب است. برای این منظور می توان با یک طراحی درست، حال و هوایی جذاب و دلنشین برای روف گاردن برای شب نشینی های ساکنین ساختمان ایجاد کنید.

شرایط و قوانین ساخت روف گاردن

برای اجرای روف گاردن نیاز است تا مجوزهای لازم از شهرداری گرفته شود، چرا که محدودیت ارتفاع ساختمان، آیین نامه ایمنی و دسترسی پذیری می تواند مانع ایجاد هر نوع اجرایی روی پشت بام شود. از طرفی سازه ساختمان باید توسط تیم طراحی مورد بررسی قرار گیرد تا مشخص شود که پشت بام چه مقاومتی برای خاک و پوشش گیاهی و گیاهان آنها در زمان اجرا و بعد از رشد آنها دارد. همچنین به علت اشراف بودن ساختمان روی ساختمان های دیگر، باید امکانات پوششی برای ایجاد یک محافظ و پوشش در ساختمان ایجاد کرد تا مشکلات قانونی برای ساختمان ایجاد نکند.

کفپوش روف گاردن

یکی از الزامات طراحی و اجرای روف گاردن، استفاده از کفپوش روف گاردن است. کف پوش روف گاردن از جنس های متفاوتی تشکیل شده است که بسته به اقلیم آب و هوایی و نظر معمار و بودجه کارفرما در زمان طراحی مشخص می‌شود. از انواع کفپوش می توان به کفپوش چوبی، کفپوش کامپوزیت، کفپوش چمن مصنوعی، کفپوش کاشی های پلاستیکی، کفپوش پی وی سی و … اشاره کرد. برای انتخاب یک کفپوش روف گاردن مناسب باید به فاکتورهایی مانند وزن، ماندگاری، اقلیم آب و هوایی، نوع فضا، نوع کاربرد کفپوش و … توجه کرد تا با انتخاب درست، مانع از فشار به سقف پشت بام و هزینه های اضافی نگهداری روف گاردن، شد.

کفپوش روف گاردن

انتخاب نوع کفپوش در طراحی روف گاردن

کف سازی بام سبز و روف گاردن به شیوه های مختلفی اعم از سنگ، سنگ ریزه، آجر، شن، ماسه، قلوه سنگ، چوب ترموود و … انجام می شود که بر اساس اندازه و سبک بام سبز و سلیقه شخصی قابل انجام است. اما نکته قابل توجه این است که این متریال ها تا چه حد روی ساختمان وزن وارد می کنند. وقتی صحبت از چند گلدان در بالکن باشد خبری از وزن نیست اما وقتی چند صد کیلوگرم خاک و گیاه در حال رشد در پشت بام باشد باید دقت کرد تا این عناصر ضربه ای به ساختمان وارد نکنند که این کار در مرحله طراحی و بررسی سازه های ساختمان توسط مهندسان خبره ساختمانی انجام می شود. پیاده رو های چوبی به واسطه وزن سبک، انتقال آن به طبقات بالا و زیبایی انتخاب مناسبی برای کف پوش بام سبز هستند که قابلیت اتصال به دیوارهای احاطه کننده و سایر بخش های بام سبز را دارا می باشند که هزینه قابل توجهی را نیز در بر دارند.

استخر روف گاردن

اگر که قصد دارید استخری روی پشت بام خانه خود برای شنا داشته باشید و از شنا در ارتفاع لذت ببرید، حتما این مقاله را تا انتها مطالعه کنید. ساخت استخر روی پشت بام نیازمند طراحی دقیقی است تا با توجه به حجم آب داخل استخر، فشار زیادی به سقف ساختمان وارد نشود. استخر پشت بام، با استفاده از کاشی های زیبا و وجود آب، زیبایی خاصی به پشت بام شما می دهد و لذت شنا را چندین برابر می کند که علاوه بر لذت دیدن مناظر اطراف، لذت شنا را زیر آسمان آبی برای شما فراهم می کند.استخرهای ثابت: این استخرها در زمان ساخت ساختمان با استفاده از مصالح ساختمانی و بنایی ایجاد می شوند.

استخرهای پرتابل: این استخرها به صورت پرتابل بوده که قابلیت جمع شدن را دارا می باشند که نهایتا مساحت 12 متر مربع را دارند که باید حتما در زمان استفاده با استقامت سازه ساختمان توجه ویژه کرد.

استخرهای بادی: این استخرها که بیشتر در سایز کوچک برای کودکان استفاده می شوند، قابلت جمع کردن و باز شدن مجدد را دارند که می توان در هر نقطه ای از ساختمان از آنها استفاده کرد.

استخر روف گاردن – ساخت استخر روی پشت بام

آبنما در روف گاردن

روف گاردن به عنوان فضای سبز پشت بام، نقش به سزایی در آرامش و آسایش ساکنین ساختمان دارد که اگر تجهیزات و تاسیسات مناسبی در آن استفاده شود، باعث رضایت ساکنین ساختمان می شود. امروزه رشد آپارتمان ها باعث شده که روف گاردن برای مهندسین، معماران و پیمانکاران ساختمانی بسیار حائز اهمیت باشد.
آبنما یکی از عناصر اصلی طراحی روف گاردن است. جلوه بصری و صدای زیبای شر شر آب باعث آرامش شده و حس خوبی را در کنار فضای سبز به انسان ها می دهد. آبنما ها انواع مختلفی دارند که در این مبحث به آنها اشاره می کنیم. وجود آبنما در روف گاردن، معماری و دکوراسیون منحصر به فردی را رقم می زند. آبنماها انواع متخلفی دارند که بر حسب محل نصب، شکل، نوع و اندازه متفاوت هستند. تمدن های قدیم در کنار آب ها شکل گرفتند و این نشان دهنده تمایل انسان به وجود آب در زندگی دارد. آبنما ها از لحاظ طول و عرض متفاوت بوده و بسته به نوع روف گاردن و فضای در نظر گرفته شده، می توان طول یا عرض یا ارتفاع آن را متفاوت کرد. خروجی آبنما می تواند به استخر روف گاردن باشد که البته در صورت پر شده استخر، ممکن است دیگر توانایی پر کردن آن را نداشته باشد که در این حالت از پمپ های کف کش و گردش آب در لوله ها برای آبنما استفاده می شود.

آبنما در روف گاردن

تجهیزات جانبی پشت‌ بام

در زمان اجرای روف گاردن می توان از تجهیزاتی مانند آلاچیق، پرگولا، آتریوم، مبلمان، آبنما، آشپزخانه، سوئیت، انباری، آتشدان، آتشکده، سیستم های نوری و … استفاده کرد. اگر این تجهیزات در زمان اجرا از کیفیت مناسبی برخوردار نباشند، آسیب ها و هزینه های زیادی را به ساختمان وارد می کنند که جبران ناپذیر است. آلاچیق و پرگولا از تجهیزات پر طرفدار در روف گاردن یا باغ بام است که در کنار آبنما، فواره، آبشار و … آرامش خاصی را ایجاد می کند. همچنین استفاده از مبلمان و چیدمان آن مکان مناسبی برای استقرار ساکنین ساختمان فراهم می کند. نورپردازی در روف گاردن در هنگام شب، باعث مشخص کردن مسیرهای تردد شده و باعث ایجاد احساس صمیمی و احساسی می شود که از مدل های مختلف نورپردازی مانند نورپردازی از پایین به بالا و … می توان استفاده کرد.

طراحی و اجرای روف گاردن

تیم متخصص ال گرین با یک دهه تجربه و  با استفاده از هنر بهترین معماران ایرانی، متخصصین اجرا و استفاده از متریال استاندارد بام سبز با مشاوره اصولی تمامی مراحل طراحی و اجرا را در کنار کارفرمایان محترم می باشد تا این اطمینان را حاصل کند که باغ بام یا روف گاردن آنها به بهترین شکل و طبق استانداردهای لازم ایجاد شده است.

نکات مهم در طراحی و اجرای روف گاردن

طراحی و اجرای روف گاردن

روف گاردن در تهران

روف گاردن در شهرهای بزرگ از جمله تهران با توجه به قیمت بالای زمین، ارزش افزوده زیادی ایجاد می کند و قیمت ساختمان و سهولت فروش را فراهم می کند. امروزه با توجه به رشد شهر های بزرگ مثل تهران، شهروندان به دنبال مکانی جهت آسایش و آرامش خود هستند که دسترسی سریع ساکنین ساختمان به روف گاردن پشت بام، این مورد را تسهیل می کند. روف گاردن علاوه بر فضای سبز پشت بام، مکان مناسبی جهت کشاورزی و کشت گیاهان محسوب می شود و همچنین کودکان می توانند در آن به بازی بپردازند. سایر تجهیزات مانند آلاچیق، مبلمان، فلاورباکس، آشپزخانه، سوئیت و … آسایش آن را دو چندان می کند.

در سال های اخیر ساخت بام سبز در تهران رواج پیدا کرده و به مدروز تبدیل شده است. استقبال از بام سبز در تهران با پیشرفت های صورت گرفته در کشورهای اروپایی در این زمینه پیوند تنگاتنگی دارد. این کشورها در 30 سال اخیر تلاش های زیادی در گسترش و بهینه سازی بام های سبز داشته اند و امروز رشد صنعت بام سبز در این کشورها به حدی رسیده است که به دنبال صادر کردن آن به کشورهای در حال توسعه هستند. از طرفی پیشرفت تکنولوژی در سال های اخیر، اجرای بام سبز را ساده تر از گذشته کرده است. با این حال گسترش بام سبز در تهران با گسترش آن در جهان هم راستا نیست. نگاهی به چند پروژه که در سال های اخیر در تهران اجرا شده اند ویژگی های بام های سبز تهران را نشان می دهد و به شناخت بهتر این پدیده در تهران امروز کمک می کند.

مهم ترین ویژگی بام های سبز تهران، کاربردی بودن فضای آنهاست. بام در معماری ایران هرگز فضایی مرده و بی استفاده نبوده است. در اقلیم ایران در اکثر مناطق بام ها تخت و قابل استفاده بوده اند و در معماری ایرانی هم به کاربرد و هم به زیبایی آن توجه شده است. در ایران بام بخشی از فضای زندگی است و کاربردی شبیه به حیاط دارد. نمونه هایی از معماری ایران مثل مسجد جامع سمنان، خانۀ عباسیان کاشان، بام سبز لاهیجان، هتل بام سبز رامسر و روستای ماسوله طراحی بام به عنوان حیاطی در ارتفاع را نشان می دهند. در شهرهایی چون نایین در برخی از بناها با دیوارهای صندوقه چینی شده، اطراف بام را تا حدود یک متر و نیم بالا آورده و نوعی حیاط در بام بوجود می آوردند که در شب های تابستان برای خواب استفاده می شده است. همچنین این دیوارها با سایه اندازی بر بخشی از بام در ساعات مختلف روز نقش اقلیمی ثانویه ای نیز داشته اند. در مسجد سپهسالار در  بالای بام وضوخانه ای که «چهل شیر» نام دارد، این فضا به همین شکل وجود دارد.

در تهران نیز تا پیش از رواج آپارتمان سازی از پشت بام استفاده های کاربردی می شد. اما پس از آن نقش بام به عنوان یک فضای کاربردی روز به روز کمرنگ تر شد. دلیل عمدۀ آن را می توان تفاوت در فرهنگ آپارتمان نشینی با فرهنگ زندگی قدیم مردم ایران دانست. در آپارتمان ها مالک، متولی یا مسئول فضاهای مشاع مشخص نبود. گرچه مسئلۀ مالکیت در قانون مشخص شده، اما به لحاظ فرهنگی اینکه حقوق ساکنین در استفاده از بام یا حیاط به چه صورت است مبهم بود.

بام که تا دیروز فضای باز خصوصی خانه بود امروز به یک فضای مشترک تبدیل شده و در روند این تغییر برای دوره ای تبدیل به فضایی حاشیه ای شد. با این حال نقش کاربردی فضای بام در این دوره نیز کاملا از بین نرفت و تهرانی ها از آن به عنوان حیاط خلوتی برای خشک کردن لباس ها، فضای خواب در شب های تابستان، فضای بازی بچه ها یا حتی فضایی برای نگهداری حیوانات استفاده می کردند. امروز با گذشت سال ها از تجربۀ آپارتمان نشینی، فرهنگی جدید در حال شکل گیری است که در آن نحوۀ استفاده از فضاهای مشاع ساختمان مورد توافق عموم است. به علاوه با افزایش تراکم شهری و کوچک تر شدن حیاط ها در بسیاری موارد بام ها فضایی به مراتب بزرگتر و مناسب تر از حیاط برای استفاده های مشابه هستند. به این ترتیب می توان پیش بینی کرد که تمایل تهرانی ها به استفاده از بام به عنوان حیاط با گذشت زمان روز به روز بیشتر شود.

این نحوۀ برخورد با بام از یک سو می تواند به عنوان انگیزه  و عاملی قوی برای گسترش بام سبز در تهران مورد توجه قرار گیرد و از سوی دیگر در غیاب انگیزه های زیست محیطی و نبود شناخت از بام سبز و مزایای آن، سبب گسترش شیوه های طراحی ناپایدار باغ بام و بهره مندی حداقلی از فواید سبز آن شود. ایجاد فضاها و المان های معماری بر روی بام مانند باربکیو و آلاچیق و یا احداث استخر بر روی بام، با وجود هزینه، سختی اجرا و باری که به سازۀ ساختمان وارد می کند نشان از اهمیت کاربرد فضا در  امروز از ایجاد بام های باغ بام های تهران دارد. در تهران سبز گسترده و فاقد کاربری استقبال نمی شود. در بام های سبز متمرکز نیز سعی در استفادۀ حداکثری از فضا و ایجاد کاربری های مختلف سبب کاهش درصد فضای سبز می شود.

روف گاردن در تهران چگونه انجام می شود؟

طراحی و اجرای روف گاردن در تهران

روف گاردن ارزان

بسیاری از مردم تصور می کنند که روف گاردن یا بام سبز هزینه بسیار بالایی دارد و به دنبال روف گاردن ارزان هستند که می‌توان این کار را با استفاده از یک سایه بان، چندین فلاورباکس و فضای سبز مصنوعی یا طبیعی در پشت بام ساختمان خود انجام داد ولی این کار ممکن است به ساختمان آسیب بزند و بهتر است که این کار با با استفاده از طراحان و مجریان تخصصی بام سبز انجام شده تا علاوه بر کاهش هزینه بر اساس بودجه مالی طراحی و با استفاده از متریال استاندارد بام سبز اجرا شود تا از آسیب‌های احتمالی به پشت بام جلوگیری شود و بر اساس بودجه در کمترین فضای موجود بهترین طراحی و اجرای روف گاردن یا بام سبز را انجام داد.

چگونه یک روف گاردن یا باغچه در پشت بام بسازیم

روف گاردن ساده

روف گاردن یا بام سبز در حقیقت به فضای سبز روی پشت بام گفته می‌شود که امکان کاشت گل و گیاه را برای ما فراهم می کند. روف گاردن ها امروز بیشتر روی پشت بام آپارتمان ها ساخته می شوند تا اهالی ساختمان بتوانند از آنها استفاده کنند. در حقیقت مراحل ساخت یک روف گاردن ساده شامل طراحی، اجرای فوندانسیون، نصب تاسیسات، شبکه بندی، محیط کاشت گیاهان، انتخاب گیاهان و درختچه های مناسب با اقلیم آب و هوایی، نصب تجهیزات مانند مبلمان، نورپردازی و… و اجرای فضای سبز  است.

روف گاردن ساده

مبلمان روف گاردن

مبلمان روف گاردن یکی از موثرترین تجهیزات برای استقرار و نشیمنگاه استفاده‌کنندگان از فضای سبز پشت بام محسوب می شود. این مبلمان برای مواردی همچون غذا خوردن، دراز کشیدن، نشستن و … استفاده می شود. اما نکته حائز اهمیت این است که جنس این مبلمان در برابر شرایط آب و هوایی اعم از حرارت و نور خورشید باران و برف باشد مقاوم باشد و دچار زنگ زدگی کپک قارچ پوسیدگی کمرنگ شدن و… نشود. قبل از خرید مبلمان روف گاردن باید به چه نکاتی توجه کنیم که در انتخاب مبلمان خیلی موثر است.

انواع مبلمان روف گاردن

قیمت مبلمان روف گاردن

قیمت مبلمان روف گاردن برای مالک ساختمان در هنگام طراحی حائز اهمیت است که بر اساس بودجه، سبک طراحی، فضای در نظر گرفته شده و … می توان از مبلمان چوبی، فلزی، آلومینیومی، حصیری و … استفاده کرد. کیفیت مبلمان با توجه به جنس و هزینه ای که انجام می شود متفاوت است و تیم طراحی در این مورد به شما کمک می کند.

آلاچیق و پرگولا در روف گاردن

آلاچیق یک نشیمنگاه با سقف بسته یا باز است که از یک راهرو سایه دار، گذرگاه، محل نشستن و ستون های عمودی تشکیل می شود که معمولاً از تیرهای متقاطع و یک شبکه باز مستحکم پشتیبانی می کند، که اغلب بر روی آن تاک های چوبی یا سایر سقف ها کار می شود که موجب گسترش فضای قابل استفاده در یک ساختمان می شود یا به عنوان محافظ برای یک تراس باز محسوب می شود. آنها با تونل های سبز متفاوت هستند، به طوری که یک تونل سبز نوعی جاده در زیر سایبان درختان است. آلاچیق ها گاهی اوقات با طاق های مسقف در بین درختان اشتباه گرفته می شوند که به عنوان صندلی های نیمکت چوبی با سقف در نظر گرفته می شود که معمولاً توسط پانل های مشبک محصور شده است که چارچوبی برای گیاهان بالارونده را تشکیل می دهد. از طرف دیگر آلاچیق ساختاری بسیار بزرگتر و بازتر است.

به طور معمول، آلاچیق شامل نشیمنگاه یکپارچه نمی شود اما پرگولا سازه است که مانند آلاچیق بوده ولی محصور به سقف و دیوارهای کناری نمی باشد. هر چند در انواع آلاچیق ها ممکن است دیوارهای کناری وجود نداشته باشند. در پرگولا اجازه دریافت نور خورشید به سقف داده می شود و ممکن است در شرایط بد آب و هوایی مانند باران و برف مورد استفاده قرار نگیرد.

آلاچیق معمولی سازه ای در فضای باز است که دارای یک پرده مشبک یا پوشش تیر متقاطع است تا سطحی از محافظت در برابر عناصر را فراهم کند. این سازه می تواند به یک خانه متصل شود یا می تواند به صورت مستقل برای پوشش یک حیاط، یک پشت بام، پاسیو یا تقریباً هر فضای باز باشد. آلاچیق ها به دلیل تنوع فوق العاده ای از مواد طراحی که می توان در ساخت آنها استفاده کرد، بسیار محبوب هستند. این ترکیب زیبایی‌شناختی دلپذیر از ترکیبی از خورشید و سایه‌ها همراه با استفاده عملی عالی، آنها را برای بسیاری از کاربردهای فضای زندگی در فضای باز مناسب می‌سازد. در حالی که این سازه ها اغلب از نظر زیبایی شناسی بسیار دلپذیر هستند، برخی از مالکان ممکن است به دلیل طراحی باز سقف پرگولا، مشکلی با عدم پوشش عناصر داشته باشند. اگر صاحبان پرگولا خواهان محافظت بیشتر در برابر عناصر هستند، ممکن است به فکر نصب آلاچیق با سقف محکم باشند.

آلاچیق و پرگولا در روف گاردن

فلاور باکس در روف گاردن

فلاور باکس یا جعبه گل و گیاه یکی از پر کاربردترین عناصر در فضای پشت بام یا روف گاردن شما محسوب می شوند. این جعبه ها، مکان مضاعفی را برای کشت گیاهان در اختیار شما قرار می دهند. این عناصر در زیباسازی داخلی و خارجی ساختمان های مسکونی به کار می روند که می توان با استفاده از آنها، به کاشت گل ها و گیاهان پرداخت. معادل کلمه فارسی فلاور باکس همان گلدان است که در بام سبز یا روف گاردن به عنوان باکسی برای نگهداری گل ها در ابعاد بزرگتر استفاده می شوند. این گلدان ها در بالکن، تراس، معابر و مکان های عمومی که امکان ایجاد فضای سبز را ندارند، استفاده می شود. برای زیباتر شدن فلاور باکس ها از درخچه های تزئینی و نورپردازی استفاده می شود که می توان به صورت دستی یا اتوماتیک آنها را آبیاری کرد. مکانهای مناسب جهت فلاور باکس، پاسیو، تراس، بالکن، دور باغچه، کنار پلکان ها، کنار نیمکت و هر فضایی که مزاحمتی برای ساکنین نداشته باشد امکان پذیر است. حتی در مکانهایی که فاقد نور بوده و یا کم نور است با نورپردازی مناسب امکان رشد گیاهان را ایجاد می نمائیم. جنس فلاور باکس از بتن، سفال، پلاستیک و پلی اتیلن می باشد.این گلدان ها در واقع نوعی ارزش افزوده در سبز شدن نما هستند که گاهی اوقات آنها تنها فرصتی هستند که فضای سبز را به روف گاردن وارد کنیم، به عنوان مثال. روی دیوارهای دارای عایق یا زمانی که امکان دیگری برای رشد گیاهان از پایین وجود ندارد. در آپارتمان ها، می توان فلاور باکس ها را از پنجره آویزان کرد که جلوه بصری زیادی به نما می دهد. فلاور باکس معمولاً بر روی قرنیز پنجره ها نصب می شوند. اگر طاقچه در دسترس نباشد، می توان تکیه گاهی را روی دیوار بیرونی نصب کرد یا آنها را به نما پیچ کرد. در شرایط بد آب و هوایی، این جعبه‌های پنجره می‌توانند آسیب ببینند، به خصوص اگر قدیمی یا خشک شده باشند (و در نتیجه سبک). دستگاه های مختلفی به جلوگیری از این امر کمک می کنند: میله های محافظ افقی که روی دیوار پیچ می شوند، تخته های محافظ یا توری های محافظ محکم برای این کار استفاده می شوند. فلاور باکس ها راه آسانی برای اضافه کردن رنگ بیشتر به پشت بام خود بدون کندن زمین است. جعبه‌های گل می‌توانند از نرده‌های ساختمان، مسیرهای پیاده‌رو یا پله‌های جلویی آویزان شوند.

فلاور باکس در روف گاردن

طراحی و اجرای روف گاردن

طراحی و اجرای روف گاردن شامل مراحل بازدید از پروژه و طراحی اولیه آن بر اساس نیاز کارفرما می باشد که پس از زیرسازی پشت بام و اجرای مراحل آن، کلیه تجهیزات مورد نیاز در پشت بام تولید و نصب می شود.طراحی روف گاردن شامل دو مرحله عمرانی (اجرای ایزولاسیون و زهشکی) و لنداسکیپ(اجرای فضای سبز و تجهیز پشت بام به وسایلی مانند آبنما، آلاچیق و پرگولا، گلدان‌های پرتابل یا ثابت با فضای سبز مناسب، چمن‌های طبیعی و مصنوعی، نیمکت با چوب‌های اشباع، باربیکیو آشپزخانه‌های صحرایی و گاهی حتی بنا به سفارش جکوزی، استخر‌های فایبرگلاس و محل هایی جهت آفتاب گرفتن…) است. از طرفی سیستم‌های آبیاری مکانیزه، سیستم‌های گرمایشی محوطه فضای سبز در زمستان در طراحی روف گاردن از اهمیت بالایی برخوردار است.

شرکت ال گرین با استفاده از مصالح نوین ژئوسنتتیک مانند ژئوممبران، ژئودرین و ژئوتکستایل در تسریع، کاهش هزینه ها و بالا بردن ایمنی سیستم ایزولاسیون، زهکشی و فیلتراسیون بام بعنوان یکی از اساسی ترین اجزاء ساختمان، مراحل طراحی را انجام می دهد. قبل از اجرای پروژه روف گاردن، ابتدا تیمی تخصصی به محل پروژه اعزام می شود و به صورت رایگان از محل پروژه بازدید می کند. سپس بر اساس نیازهای کارفرما چندین مدل طرح در حالت های دو بعدی و سه بعدی طراحی می گردد و بر این اساس میزان هزینه مورد نیاز طرح مشخص می شود.  در این فاز مدت زمان اجرای طرح، هزینه اجرا و … مشخص شده و پس از تایید کارفرما، در قالب قراردادی امضاء می شود. ساخت روف گاردن نیازمند اجرای مراحلی است که هر یک از این مراحل باید به ترتیب و به درستی اجرا شود. در مرحله طراحی روف گاردن، تمامی قسمت های روف گاردن و مراحل آن بررسی شده و متریال مورد نیاز آن تامین می گردد.

طراحی و اجرای روف گاردن

روف گاردن کوچک

روف گاردن کوچک سقفی است که با یک محیط کشت در حال رشد پوشیده شده است. ایجاد سرسبزی در فضای پشت بام تاثیر مثبتی بر اقلیم شهر و منطقه و هوای داخل خانه دارد و با جلوگیری از تشعشعات خورشیدی در خنک سازی فضا نقش دارد. این سرمایش با کاهش نوسانات حرارتی در سطح خارجی سقف و با افزایش ظرفیت حرارتی سقف انجام می شود که باعث خنک نگه داشتن فضای زیر سقف در تابستان و افزایش میزان گرمایش در زمستان می شود. یکی از راهکارهای پیشنهادی برای کاهش مصرف انرژی در شهرهای بزرگ، احداث روف گاردن است. روف گاردن در صورتی که به درستی طراحی و اجرا شود و ملاحظات اقلیمی علاوه بر مزایای مختلف در نظر گرفته شود می تواند به کاهش مصرف انرژی کمک زیادی کند.

روف گاردن کوچک

اهمیت فضای سبز در روف گاردن

فضای سبز نه تنها به دلیل اهمیت تفریحی، بلکه به دلیل نقش مهمی که در حفظ و تعادل محیط شهری و تعدیل آلودگی هوا و همچنین کاهش تراکم و رشد روحی و جسمی و آسایش (روانی) شهروندان دارد مورد توجه قرار گرفته است. . متاسفانه در کشور ما اگرچه در برنامه های توسعه شهری به حفظ فضای سبز موجود شهری توجه شده است، اما اجرای این طرح ها عملاً باعث از بین رفتن بخشی از فضای سبز طبیعی شهر می شود. بنابراین اجرای بام سبز در شهری مانند تهران که با کمبود زمین مواجه است و بیشتر فضای شهر را خیابان ها و ساختمان ها اشغال کرده اند، بام سبز می تواند راهی برای شکل گیری فضای سبز و جبران کمبود فضای سبز باشد.

فضایی در شهر . امروزه شهرها از دو نماد جغرافیایی (محیط طبیعی، اجتماعی و اقتصادی) و مصنوعی (معماری ساخت بشر) بهره می برند. در این فرآیند فضاهای سبز، باغ ها و جنگل ها به آسمان خراش ها و شهرک های مسکونی تبدیل می شوند. سکونت انسان منظره ای سرسبز و زیبا به او بخشیده است و شهرنشینان امروزی گاهی خود را از آسایش و آرامش واقعی دور می بینند و احساس پوچی عمیقی از دسترسی به طبیعت دارند. بشر از دیرباز بام سبز یا باغ بام را به عنوان راه حلی مناسب برای آشتی با طبیعت و تغییر منظر شهری ایجاد کرده است. این امر علاوه بر جنبه زیبایی شناختی شهر، باعث نرم شدن هوا (در مقیاس کلی) می شود. ما) و کاهش آلودگی هوا و در نهایت بهبود محیط زیست ساکنان شهر.

اهمیت فضای سبز در روف گاردن

دیوار سبز

امروزه با افزایش زندگی شهرنشینی و کارخانجات صنعتی آلودگی هوا افزایش پیدا کرده است و در بعضی از نقاط شهری کره زمین بحران ایجاد نموده است تا جایی که طبیعت به تنهایی نمی تواند هوای سالم را تامین کند. آلودگی هوا عبارت است از مخلوط ذرات جامد و گازهای موجود در هوا که برای سلامت انسان حیوان و گیاهان ضرر دارد برخی از آلودگی های هوا موجب مشکلات جهانی می‌شود مثل نازک شدن لایه اوزون در جو زمین، گرم شدن کره زمین و…

از طرفی سطح سبز شهرها و فضاهای طبیعی روند کاهنده ای دارد و با توجه به افزایش جمعیت سرانه فضای سبز روند کاهنده ای دارد.

دیوار سبز یا همان باغ عمودی فوایدی مانند بام سبز را دارد از جمله اینکه از سرانه فضای سبز آن استفاده می‌شود و دل‌نواز و روح انگیز می گردد. بام سبز و دیوار سبز که امروزه به وفور درباره آنها مطالب متنوع یاد می شود فناوری هایی هستند که در زمینه های انرژی محیط زیست و معماری پایدار از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند و به دلیل جدید بودن این فناوری‌ها آشنایی با آنها برای معماران لازم است. تلفیق معماری و طبیعت ایده ای است که از زمان های اولیه وجود داشته است از هنگامی که انسان شروع به معماری کرد فضاهای سبز طراحی شده نیز به وجود آمدند.

بر اساس مطالعات و بررسی‌های وزارت مسکن و شهرسازی کتاب سبز جلد ۹ سرانه متعارف و قابل قبول فضاهای سبز شهری در شهرهای ایران بین ۷ تا ۱۲ متر مربع برای هر نفر است که در مقایسه با شاخص تعیین شده از سوی محیط زیست سازمان ملل متحد ۲۰ تا ۲۵ متر مربع برای هر نفر رقم کمتری است اما به دلیل ارزش افزوده بالای زمین در کشور ما و رشد عمودی شهرها و آپارتمان نشینی فضای سبز شهری کمتر ایجاد می شود. بنابراین استفاده از فناوری بام ها و دیوارهای سبز که از تکنیک های پیشرفته فضای سبز به شمار می روند می تواند جایگزین مناسبی برای پارک‌های شهری باشد.

در جهان امروز بهره گیری از فناوری های معماری پایدار به دلیل مشکلاتی چون گرم شدن زمین و آلودگی آب و هوا اهمیت ویژه ای پیدا کرده است. بررسی سینمای سبز به عنوان روش کاربردی جهت استفاده از منابع انرژی در معماری امروز است. در ساختمان ها معمولاً اتلاف حرارت از طریق بام و دیوار ها زیاد است و مصرف انرژی واحدهای طبقه آخر افزایش می یابد لذا بام و دیوار سبز راه حلی برای این معظل است.

دیوار سبز

همه چیز در مورد دیوار سبز : فواید و تاثیرات آن

انواع دیوار سبز

تعمیر و نگهداری بام سبز، روف گاردن و دیوار سبز

دیوار سبز مصنوعی

دیوار سبز

پروژه های روف گاردن

روف گاردن پروژه مسکونی ازگل تهران

روف گاردن پروژه شادآباد تهران

روف گاردن پروژه پرنسا شوش تهران

روف گاردن پروژه شیرافکن نیاوران تهران

روف گاردن پروژه مایان مشهد

روف گاردن پروژه پنجره خانه مشهد

روف گاردن پروژه اپال قم

روف گاردن پروژه الف الشتر لرستان

روف گاردن پروژه آوا سالاریه قم

روف گاردن پروژه آیدا کرمان

روف گاردن پروژه باجک قم

روف گاردن پروژه دانیال قم

روف گاردن پروژه کوکب سالاریه قم

روف گاردن پروژه ژلوس سالاریه قم

روف گاردن پروژه صدر سالاریه قم

روف گاردن پروژه مدرسه هدایت قم

روف گاردن پروژه موسسه ولیعصر قم

روف گاردن پروژه بوستان لواسانات تهران

روف گاردن پروژه دربند تهران

روف گاردن کلینیک دکتر جنابان قم

روف گاردن دهکده سلامت صبا قم

روف گاردن باغ رضوانیه کمال شهر کرج

روف گاردن پروژه رنجبر کرج

روف گاردن پروژه سپهر مهرشهر کرج

روف گاردن پروژه ماهور 2 نیاوران تهران

روف گاردن پروژه مینارزیدنس کیش

روف گاردن پروژه نسترن کامرانیه تهران

روف گاردن پروژه نسیم کامرانیه تهران

روف گاردن هتل 4 ستاره میثاق

مراحل اجرای بام سبز و عکس های پروژه روف گاردن بوستان لواسانات تهران