روف گاردن یا بام سبز در حقیقت به فضای سبز روی پشت بام گفته می‌شود که امکان کاشت گل و گیاه را برای ما فراهم می کند. روف گاردن ها امروز بیشتر روی پشت بام آپارتمان ها ساخته می شوند تا اهالی ساختمان بتوانند از آنها استفاده کنند. در این مطلب قصد داریم تا شما را با نحوه طراحی و اجرای یک روف گاردن ساده آشنا کنیم.

روف گاردن راه حلی مناسب برای بازگشت انسان به طبیعت است تا علاوه بر برطرف کردن آلودگی های هوا، محیطی مناسب را برای تفریح و تفرج ساکنین ساختمان فراهم کند.

ساخت روف گاردن ساده

در حقیقت مراحل ساخت یک روف گاردن ساده شامل طراحی، اجرای فوندانسیون، نصب تاسیسات، شبکه بندی، محیط کاشت گیاهان، انتخاب گیاهان و درختچه های مناسب با اقلیم آب و هوایی، نصب تجهیزات مانند مبلمان، نورپردازی و… و اجرای فضای سبز  است.

مراحل اجرای روف گاردن ساده به شرح زیر است:

طراحی

برای ساخت یک روف گاردن ساده و نیازمند مشورت با یک گروه یا شرکت تخصصی در زمینه طراحی روف گاردن هستیم تا علاوه بر بازدید منطقه و مساحت آن، نسبت به چیدمان فضای سبز، اخذ مجوزهای لازم، المان های مورد نیاز طراحی و سایر ساز و کارهای مورد نیاز اجرای روف گاردن را مشخص کنیم چراکه هزینه طراحی باعث می شود که هزینه گزافی را در زمان اجرا نپردازیم و برآورد مناسبی از هزینه نهایی روف گاردن داشته باشیم.

اجرای فونداسیون

در این مرحله مقاومت سازه بنا و ظرفیت تحمل وزن اضافه به سقف برای اجرای روف گاردن مورد بررسی قرار می گیرد و در صورت لزوم شبکه فلزی برای نصب سایر تجهیزات اجرا می‌شود و همچنین لایه ژئوتکستایل برای عایق بندی انجام شده تا از آسیب به سقف و چکه کردن آن جلوگیری شود.

آماده سازی محیط کشت

محیط کشت به محیطی گفته می شود که گیاهان و درختچه ها در آن رشد پیدا می‌کنند که به صورت سطحی و گسترده یا متمرکز و مدولار است. در این قسمت همچنین خاک مناسب روف گاردن انتخاب شده تا گیاهان بتوانند در آن رشد و نمو پیدا کنند. شرکت ال گرین از استاندارد ترین خاک های مناسب برای روف گاردن و بام سبز استفاده می کند که در قسمت محصولات می توانید آنها را مشاهده کنید.

کاشت گیاهان

یکی از کارهای تخصصی در حوزه روف گاردن پس از آماده سازی محیط کشت گیاهان، انتخاب گیاه مناسب بر اساس اقلیم منطقه است است تا گیاهان مناسب برای مناطق معتدل، گرم و خشک، سرد و غیره به درستی انتخاب شوند تا عمر گیاهان روف گاردن بیشتر شود.

تجهیزات روف گاردن

در این مرحله باید به انتخاب تجهیزات مناسب مانند میز و صندلی، پرگولا، آلاچیق، باربیکیو، مجسمه، آبنما، حوض، آتشدان، نیمکت و غیره که مورد تقاضای کارفرما می باشد بپردازیم و آن ها را طبق نقشه اولیه طراحی در مکان های مناسب اجرا کنیم.

اگر شما هم قصد دارید تا روف گاردن را در پشت بام خود اجرا کنید، از مشاوره تخصصی ما بهره مند شوید تا در طراحی و اجرای آن به شما کمک کنیم.

 روف گاردن چیست؟  

مزایا و معایب روف گاردن

بام سبز چیست؟

تراس سبز یا تراس گاردن چیست؟

طراحی منظر چیست؟