بام های سبز  یا روف گاردن ها روز به روز در ایران محبوبیت بیشتری پیدا می کنند. با مزایایی مانند تأثیر مثبت محیطی، افزایش دوام و عملکرد سقف، و کاهش هزینه های انرژی، به راحتی می توان دلیل آن را فهمید. هنگامی که بام های سبز  یا روف گاردن ها به درستی ساخته شوند، تعمیر و نگهداری نسبتاً کمی نیز دارند. این بدان معناست که شما می‌توانید از مزایای بام سبز یا روف گاردن خود لذت ببرید، بدون اینکه نیازی به صرف زمان و هزینه زیادی برای نگهداری آن‌ها داشته باشید. با این حال، وظایف منظم تعمیر و نگهداری بام سبز یا روف گاردن وجود دارد که باید انجام دهید تا بام زندگی شما ماندگار باشد. در این مقاله، ما به الزامات اصلی نگهداری بام سبز یا روف گاردن نگاه می کنیم تا مطمئن شویم که بام سبز یا روف گاردن شما همچنان شاداب و سالم به نظر می رسد و در عین حال آسیبی به آن وارد نمی شود.

بام های سبز  یا روف گاردن ها رنگ سبز زیبایی دارند، نه فقط اسمشان. این اصطلاح به باغ‌هایی اطلاق می‌شود که در بالای خانه‌ها، ساختمان‌های اداری، و بسیاری از سازه‌های دیگر … بنا به دلایلی سازگار با محیط زیست کاشته شده‌اند. آنها یک لایه محافظ تشکیل می دهند که هزینه انرژی مورد نیاز برای گرم کردن و خنک کردن ساختمان زیر را کاهش می دهد. روف گاردن ها همچنین به عنوان فیلتر هوا عمل می کنند و آلودگی و انتشار گازهای گلخانه ای را حذف و ذخیره می کنند. شاید مهم‌تر از همه، آن‌ها حس زیبایی طبیعی را به چشم‌انداز اضافه می‌کنند، مخصوصاً در میان جنگلی از بلندمرتبه‌های شهری.

دو نوع وجود دارد. بام‌های سبز گسترده اساساً پوششی سبک به ارتفاع 2 اینچ از گیاهان با ریشه کم عمق و مقاوم هستند که به حداقل نگهداری نیاز دارند. بام‌های سبز فشرده دارای طیف گسترده‌ای از پوشش گیاهی، از جمله درختان هستند، که وزن آن‌ها را بسیار سنگین‌تر و نگهداری بیشتری می‌کند. چگونه از یک باغ بام سبز یا روف گاردن نگهداری می کنید؟

نگهداری مداوم بام سبز یا روف گاردن

بام‌های سبز با شرایط مناسب، خودتنظیم می‌شوند و به شما این امکان را می‌دهند که از تمام مزایای آن‌ها تقریباً به محض ساخته شدن و طولانی شدن در آینده لذت ببرید. با این حال، همه باغ ها هر از گاهی نیاز به هرس و عشق دارند. فصول مختلف، تغییرات آب و هوا در کنار سایر عوامل محیطی می تواند تاثیر خود را بگذارد. شما باید هر از گاهی وارد عمل شوید تا بام سبز یا روف گاردن خود را یاری کنید. خوشبختانه، برخی اقدامات فعال و واکنشی وجود دارد که می توانید برای حفظ طول عمر بام سبز یا روف گاردن خود تا زمانی که ممکن است انجام دهید. در اینجا چند نکته برای انجام این کار وجود دارد.

تجاوز گیاهان به بام های سبز

تجاوز گیاه بام سبز یا روف گاردن زمانی است که گیاهان در جایی که نباید رشد می کنند که معمولاً مکان هایی مانند لوله های زهکشی، ناودان ها، سنگریزه ها و دودکش ها مکان رشد بی رویه آنهاست اما این موضوع طبیعی است چرا که پس از همه، گیاهان یک موجود وحشی هستند! با این حال، بدون مداخله، این تجاوز گیاهی می تواند به سقف شما آسیب برساند و به نشت و انسداد در سیستم زهکشی خانه شما کمک کند.

جلوگیری از آن ساده است:

مراقب هر گونه پوشش گیاهی باشید که به فضای ناخواسته تجاوز می کند.

اگر می‌بینید که هر گیاه دیگری در جایی که نباید رشد می‌کند، آن را بردارید و از آن برای پر کردن نواحی روی بام سبز یا روف گاردن که فاقد پوشش گیاهی هستند استفاده کنید. گیاهان بام سبز یا روف گاردن مثل گل ناز به دلیل انعطاف پذیری آنها برای رشد در مناطق مختلف برای بام های سبز  یا روف گاردن ها انتخاب می شوند، بنابراین گیاهان باید به سرعت به راحتی با فضای جدید سازگار شوند. این به این معنی است که هیچ گیاهی از بام سبز یا روف گاردن حذف نمی شود، فقط جابجا می شود. شما باید هر 2 تا 3 ماه یکبار بام سبز یا روف گاردن خود را از نظر تجاوز به گیاه بررسی کنید و در صورت لزوم گیاهان خود را جابجا کنید.

سوالی که بسیاری از صاحبان بام سبز یا روف گاردن دارند این است: آیا باید بام سبز یا روف گاردن خود را آبیاری کنم؟  بام سبز یا روف گاردن شما موجودی زنده، نفس گیر و پر جنب و جوش است، و بنابراین، برای ماندن در این حالت نیاز به آبیاری دارد.

با این حال، سوء تفاهم زیادی در مورد میزان آبیاری یک بام سبز یا روف گاردن وجود دارد. مقدار زیاد یا خیلی کم می تواند باعث مشکلاتی مانند نشت، غرق شدن گیاهان و از بین رفتن گیاهان شود. بنابراین، بیایید در مورد بهترین روش ها در مورد آبیاری بام سبز یا روف گاردن صحبت کنیم.

هر چند وقت یکبار باید بام سبز یا روف گاردن خود را آبیاری کنید؟

اگر در شمال کشور زندگی می کنید، به احتمال زیاد در منطقه ای زندگی می کنید که آب و هوای بسیار مرطوب را تجربه می کند. این آب و هوا به خوبی می تواند یک بام سبز یا روف گاردن را تغذیه و آبیاری کند و کمی کمک اضافی از شما لازم است.

با این حال، مقدار ورودی مورد نیاز به گیاهانی که در بام سبز یا روف گاردن خود دارید بستگی دارد. مثلا:

نگهداری سقف هایی با گل ناز بدون توجه به آب و هوا بسیار آسان تر است و می تواند برای مدت طولانی بدون آب زنده بماند. بام‌های سبز فشرده‌ای که گیاهان بزرگ‌تری مانند درختان و بوته‌های کوچک را در خود جای داده‌اند، در برابر هوای خشک‌کننده و آفتابی آسیب‌پذیرتر هستند و ممکن است برای ادامه کار به آب‌پاشی عجیب و غریب نیاز داشته باشند.

آسیب پذیرترین بام های سبز  یا روف گاردن ها آنهایی هستند که دارای گیاهانی مانند گل های وحشی هستند. این بام ها بدون آب به سرعت پژمرده می شوند.

هر گونه گیاهی که در پشت بام خود دارید، باید یک سیستم آبیاری برای تامین آب اضافی در صورت نیاز داشته باشید. شما باید مراقب باشید که بام سبز یا روف گاردن شما چه مدت زمانی که خورشید بیرون است بدون آب می ماند. اگر هوای خشک بیش از چند هفته طول بکشد، باید در مورد آبیاری گیاهان خود واقعاً فعال باشید. بیایید ببینیم که چگونه باید بام سبز یا روف گاردن خود را در زمانی که باران وجود ندارد آبیاری کنید.

آبیاری بام سبز یا روف گاردن خود بعد از یک هفته بدون باران

اگر یک هفته آفتابی دارید، گیاهان شما باید بدون آب اضافی خوب باشند. مهم نیست که بام سبز یا روف گاردن شما از چه گیاهانی است. سقف‌های با گل ناز کاملاً خوب خواهند بود، بنابراین سقف‌های گل وحشی نیز چنین هستند. با این حال، هر گونه پژمرده شدن گل‌های وحشی را در هر صورت زیر نظر داشته باشید، زیرا در برابر کمبود ناگهانی آب آسیب‌پذیرتر خواهند بود. اگر یک غشای بام سبز یا روف گاردن زهکشی و ذخیره سازی به عنوان بخشی از سیستم خود دارید، آب در فنجان های غشاء ذخیره می شود تا به حفظ پوشش گیاهی در قسمت های اولیه هر خشکسالی کمک کند.

آبیاری بام سبز یا روف گاردن خود بعد از دو هفته بدون باران

دو هفته بدون باران می تواند برای سقف های گل وحشی مشکل ساز شود. اگر گل‌های وحشی یک هفته بدون آب مانده باشند، ممکن است در پایان هفته دوم دچار استرس شوند. این به راحتی قابل تشخیص خواهد بود.

خدمات نگهداری بام سبز یا روف گاردن و دیوار سبز

 • پارک ها و فضاهای سبز عمومی
 • شرکت های تجاری، دفاتر و شهرک های صنعتی
 • شرکت های دولتی و عمومی و مکان های عمومی آنها
 • مدارس،  دانشگاه ها، حوزه های علمیه
 • بیمارستان ها و مراکز درمانی
 • املاک خصوصی و شخصی
 • مناظر عمومی و خصوصی
 • اماکن ورزشی دولتی و خصوصی
 • مکان های تاریخی و میراث فرهنگی

اگر گیاهان روف گاردن، بام سبز و دیوار سبز شما، پژمرده شده اند و دوست دارید ما آن را زنده کنیم، با ما تماس بگیرید.

توصیه می کنیم هر دو سال یکبار از سقف بازدید کنید تا هرگونه آلودگی علف های هرز را پاک کنید و یک بار کود در اوایل بهار و به موقع برای فصل رشد مصرف کنید. هجوم علف ها و سایر علف های هرز به دلیل عمق ناکافی بستر به زودی از بین می رود و نامناسب می شود.

سقف‌های تنوع زیستی عموماً نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری دارند، اما همچنان یک یا دو بار در سال برای بریدن و حذف رشد فصول نیاز به بازدید دارند. این امر باعث گسترش دانه برای فصل بعد می شود و سر گل های ناخوشایند مرده را از بین می برد. کانال زهکشی و پاکسازی ناودان برای حذف هر گونه زباله ناخواسته یا بستر برگ نیز در بازدیدهای منظم تعمیر و نگهداری انجام می شود.

نگهداری از بام های سبز  یا روف گاردن ها به عنوان یکی از بزرگترین موانع برای نصب آنها تلقی می شود.

چیزی به نام سقف نگهداری «نه»، سبز یا غیر آن وجود ندارد. تمام ساختمان‌های تجاری جدید ملزم به بررسی سقف و ناودان دو بار در سال هستند و می‌توان بام سبز یا روف گاردن وسیعی را طراحی کرد که مطابق با این نیاز باشد.

تعمیر و نگهداری مورد نیاز به نتیجه مورد نظر مشتری بستگی دارد. این ممکن است از بررسی های هفتگی در طول تابستان در یک باغ بام فشرده تا بررسی های سه ماهه یا حتی دو بار در سال در گسترده ترین بام های سبز  یا روف گاردن ها متغیر باشد. با این حال، اکیداً توصیه می شود که هزینه برنامه تعمیر و نگهداری پس از نصب را در بودجه لحاظ کنید.

سقف‌های تنوع زیستی و آن‌هایی که به گونه‌ای طراحی شده‌اند که تعمیر و نگهداری پایینی داشته باشند، همچنان نیاز به بازدید یک یا دو بار در سال برای پاکسازی ناودان‌ها و زهکشی‌ها و حذف هرگونه زباله یا زباله‌های ناخواسته دارند. سقف‌های گسترده ممکن است به یک رژیم نگهداری فشرده‌تر نیاز داشته باشند، به طوری که برخی از تولیدکنندگان توصیه می‌کنند سه بار در سال علف‌های هرز را انجام دهند و یک بار در سال از کود استفاده کنند. سقف‌های نیمه فشرده (مگر اینکه از نوع تنوع زیستی باشند) و بام‌های سبز فشرده که با جذابیت‌های زیبایی‌شناختی یا عملکرد یک روف گاردن طراحی شده‌اند، لزوماً رژیم نگهداری فشرده‌تری را تاکید می‌کنند، همانطور که در بیشتر باغ‌ها مورد نیاز است.

نگهداری معمولاً در اواخر زمستان یا اوایل بهار انجام می شود. در مواردی که انتظار می رود پرندگان زاد و ولد کنند، چنین کارهایی باید قبل از شروع فصل لانه سازی انجام شود. پشت بام های نزدیک به درختان برگریز نیز در اواخر پاییز نیاز به نگهداری دارند تا برگ ها پاک شوند.

تغذیه و آبیاری

بام سبز یا روف گاردن در اصل یک باغ ظروف غول پیکر است که در لایه نسبتاً کم عمقی از خاک کاشته می شود تا وزن روی بام را کاهش دهد. با توجه به مقدار محدودی از مواد مغذی موجود در باغ از طریق خاک، ممکن است نیاز به کود آهسته رهش داشته باشید. هنگامی که کاشت ها به خوبی مستقر شدند، یک بام سبز یا روف گاردن گسترده ممکن است به هیچ آبی به غیر از بارش طبیعی نیاز نداشته باشد. از سوی دیگر، بام‌های سبز فشرده معمولاً باید منبع آب اضافی داشته باشند (مخصوصاً در سقف‌هایی با شیب تند که اجازه می‌دهد آب طوفان سریع‌تر خارج شود). ساده ترین راه برای تامین این امر، سیستم آبیاری قطره ای است که مزیت اضافه آن افزایش سرمایش تبخیری است. در شرایط بسیار گرم و خشک، با آبیاری دستی یا اسپری سربار مصرف کنید.

وجین و پیرایش

بام سبز یا روف گاردن در مراحل اولیه به وجین منظم نیاز دارد و با بلوغ آن کاهش می یابد. حتماً علف‌های هرز را قبل از کاشت بذر حذف کنید تا رشد و تکثیر آن به حداقل برسد. لایه نازک خاک باعث تشویق رشد افقی و نه عمودی می شود. در نتیجه، دیگر نیازی به چمن زنی یا اصلاح باغچه به اندازه باغ معمولی نخواهید داشت. با این حال، مقدار مشخصی از هرس و قیچی برای حفظ سلامت و زیبایی کاشت هنوز مورد نیاز است.

غشای سقف

برای هر بام سبز یا روف گاردن، یک غشای ضد آب باید برای محافظت از مواد سقف و ساختمان زیر آن نصب شود. قبل از کاشت، غشا را از نظر نشتی با پر کردن آن با آب آزمایش کنید. تعدادی از مواد غشایی در بازار وجود دارد. از مشاور خود بخواهید که یکی از آنها را توصیه کند که در برابر ریشه بسیار مقاوم باشد. بازرسی غشا را طبق یک برنامه روتین ادامه دهید تا نشت یا زهکشی پشتیبان را تشخیص دهید.

آفات

غذا، آب و سرپناه فراوانی که توسط روف گاردن ارائه می شود، آن را نه تنها برای انسان، بلکه برای آفات حیوانات و حشرات نیز جذاب می کند. باغ را به طور منظم برای علائم آلودگی مانند گیاهان جویده شده، لانه ها یا لانه ها و فضولات بررسی کنید. پوشش گیاهی در حال پوسیدگی را که ممکن است مورچه ها را جذب کند، و همچنین آب راکد را که یک مکان بالقوه برای پرورش پشه است، حذف کنید. سرعت آبیاری قطره ای را کاهش دهید تا از حلزون ها دوستدار رطوبت جلوگیری کنید. جلوگیری از کبوترها با دستگاه های ضد آن. ممکن است لازم باشد با متخصصان کنترل آفات تماس بگیرید تا از هجوم دائمی مانند سنجاب ها یا موش ها خلاص شوید.

مقاوم در برابر آتش

اگر اجازه داده شود بام سبز یا روف گاردن بیش از حد خشک شود، احتمالاً به خطر آتش سوزی تبدیل می شود. از خطر می توان با موارد زیر جلوگیری کرد:

 • نصب یک سیستم آبیاری قطره‌ای، احتمالاً متصل به اعلام حریق.
 • کاشت گیاه ساکولنت های مقاوم در برابر آتش، که حتی در هوای گرم تمایلی به خشک شدن ندارند
 • استفاده از محیط کشت حاوی درصد بالایی از مواد معدنی مانند پرلیت یا ماسه

بهار، فصل جوان سازی، بالاخره فرا رسیده است و بسیاری از صاحبان املاک تجاری و مسکونی به زودی به دنبال خدمات محلی نگهداری از پشت بام و باغ تراس برای احیای مناظر خود خواهند بود. فقط به این دلیل که زمانی ندارید که خودتان به یک باغ زیبا روی پشت بام بپردازید، به این معنی نیست که هنوز نمی توانید از مزایای داشتن آن بهره ببرید. شرکت های حرفه ای محوطه سازی برای بهبود باغ شما مفید هستند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که به آنها بگویید چه می خواهید و آنها بقیه کار را انجام خواهند داد.

چگونه طراحان منظر می توانند باغ پشت بام شما را زیبا کنند

وقتی یک منظره‌ساز محلی و حرفه‌ای را برای مراقبت از باغ تراس خود استخدام می‌کنید، می‌توانید مطمئن باشید که گیاهان شما در دستان بسیار توانا و با تجربه هستند. در اینجا چند روش وجود دارد که یک منظره‌ساز می‌تواند زیبایی‌شناسی باغ تجاری یا مسکونی روی پشت بام شما را افزایش دهد.

انتخاب فضای سبز مناسب

یک راز تجاری معروف این است که همه گیاهان نمی توانند در هر نوع محیطی رشد کنند. نیاز به یک متخصص واقعی است که بداند چگونه اقلیم های مختلف و عوامل محیطی می توانند روی گیاهان شما و شانس بقای آنها تأثیر بگذارند. مشاوره با متخصصان محوطه سازی شما را در مزیت بزرگی قرار می دهد زیرا آنها می توانند نوع سبزی مناسبی را که برای زمین، منطقه و ملک شما مناسب است، به آنها توصیه کنند.

قرار گرفتن در معرض آفتاب مناسب

همه گیاهان به میزان مساوی به نور خورشید نیاز ندارند. در واقع، قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید می تواند برای سلامت اکثر گیاهان سایه دوست، مانند نیلوفرهای سیاه و بلبلی، مضر باشد. آنها می توانند بیماری هایی ایجاد کنند که به ناچار به سایر گیاهان شما سرایت می کنند. از سوی دیگر، گیاهانی مانند مریم گلی و اسطوخودوس روسی تنها با قرار گرفتن مداوم در معرض نور خورشید می توانند شکوفا شوند. قبل از شروع هر گونه کاشت، طراح منظر شما باید طرحی دقیق تهیه کند تا به شما یک ایده کلی از ظاهر باغ شما و نحوه قرارگیری هر گیاه از نظر استراتژیک ارائه دهد.

آب دادن به گل ها

چهار نکته مهم در آبیاری گیاهان وجود دارد که باید به آنها توجه کرد: مقدار، تعداد دفعات، تکنیکی که استفاده می کنید و زمان روز. همه گیاهان به مقدار یکسان آب نیاز ندارند. برخی برای رفع تشنگی خود به مقادیر زیادی آب نیاز دارند در حالی که برخی دیگر از آبیاری فقط یک بار در هفته می توانند زنده بمانند. طبق قوانین کلی، گیاهان باید در صبح آبیاری شوند تا بتوانند حداکثر رطوبت ممکن را جذب کنند و به جای پاشیدن آب روی برگها، باید مستقیماً ریشه ها را هدف قرار دهید.

فضای کافی بین گیاهان بگذارید

بیشتر گیاهان موجوداتی بسیار خودخواه هستند. آنها دوست ندارند منابع را به اشتراک بگذارند و همیشه به فضای خود نیاز دارند. برای باغبان‌های بی‌تجربه، تشخیص اینکه چقدر فاصله بین گیاهان کافی است دشوار است. اگر گیاهان خیلی دور قرار بگیرند، بهشت ​​باغ پشت بام شما ممکن است ناقص به نظر برسد. اگر آنها خیلی نزدیک به یکدیگر قرار گیرند، به راحتی می توانند بیماری ها را گسترش دهند، غذای گیاهی یا آب یکدیگر را بدزدند یا ریشه های آنها در هم پیچیده شده و یکدیگر را خفه کنند. بهتر است قرار دادن گیاه استراتژیک به متخصصان واگذار شود.

همه بام ها به حداقل دو بازرسی در سال نیاز دارند تا اطمینان حاصل شود که خروجی ها و غیره بدون توجه به نوع بام سبز یا روف گاردن نگهداری می شوند. یک بام سبز یا روف گاردن فشرده به نگهداری منظم مرتبط با طرح کاشت و طراحی چشم انداز نیاز دارد، در حالی که یک بام سبز یا روف گاردن گسترده فقط به حداقل نگهداری نیاز دارد تا اطمینان حاصل شود که گونه های ناخواسته ایجاد نمی شوند.

 یک برنامه تعمیر و نگهداری معمولی شامل:

ارزیابی سقف: یکی از کارشناسان تیم بررسی جامعی از بام سبز یا روف گاردن شما انجام می دهد تا مشخص کند که در صورت وجود، چه کارهای اصلاحی باید انجام شود.

حذف اقلام ناخواسته: با گذشت زمان یک بام سبز یا روف گاردن ممکن است با برگ ها، زباله ها و سایر پوشش های گیاهی ناخواسته پر شود که می توان آنها را به عنوان بخشی از خدمات حذف کرد.

بازرسی: خروجی های پشت بام و حذف هر گونه پوشش گیاهی متجاوز برای ایجاد جریان آزادانه آب از طریق لوله های آب باران.

استفاده از کود: برای کمک به بازگرداندن بام سبز یا روف گاردن خود به بهترین حالت، یک کود آلی گرانول آهسته رهش رشد را تشویق می کند.

آزمایش: پس از انجام تمام کارهای اصلاحی، سیستم آبیاری مورد بررسی و آزمایش قرار می گیرد و اطمینان حاصل می شود که مطابق انتظار کار می کند.

مطالب مرتبط

دیوار سبز

همه چیز در مورد دیوار سبز : فواید و تاثیرات آن

انواع دیوار سبز

دیوار سبز مصنوعی